Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar penal

Buna ziua..am si eu o intrebare....in urma cu un an am fost batuta de fostul meu concubin {asa il pot numi pentru ca nu am fost casatoriti } -tatal fetitei mele ] dupa care am scos certificat medico legal . In urma acestui certificat medico -legal cu internare de 8 zile am depus dosar penal la sectia de politie de unde mi sa dat un numar de inregistrare...deja a trecut un an si 6 luni si de la acest dosar nu am primit nici un raspuns...mergand la sectia de politie si intreband de acest dosar mi sa raspuns ca dosarul a fost trimis la judecatoria sect3 si ca ei nu stiu nimic...intrebarea mea este :daca ei nu stiu nimic eu cum pot sa aflu daca intradevar a fost trimis ?pentru ca mi se pare normal ei ca sectie de politie sa primeasca un raspuns cu solutionarea cauzei..mentionez ca eu nu am fost chemata in instanta in aceasta perioada..va multumesc mult !
Ma indoiesc ca rapunsul primit este unul corect in conditiile in care dosarul nu putea pleca de la politie direct la instanta ci la parchet si poi la instanta, ori inteleg ca la parchet nu ati fost chemata la declaratii.
Formulati in scris o cerere pe nr. de dosar si solicitati sa vi se comunice care este stadiul dosarului.Fie trimiteti cererea cu confirmare de primire , fie o depuneti personal.
Pentru a face dovada continutului plicului, scrieti pe talonul de expediere deasupra rubricii -adresa la care sa se intoarca confirmarea -cerere stadiu dosar pen.nr.x sectia pol.x.
Mai exista varianta angajarii unui avocat care sa efectueze demersuri pentru a afla unde a ajuns dosarul.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
oscumpyka a scris:

Buna ziua..am si eu o intrebare....in urma cu un an am fost batuta de fostul meu concubin {asa il pot numi pentru ca nu am fost casatoriti } -tatal fetitei mele ] dupa care am scos certificat medico legal . In urma acestui certificat medico -legal cu internare de 8 zile am depus dosar penal la sectia de politie de unde mi sa dat un numar de inregistrare...deja a trecut un an si 6 luni si de la acest dosar nu am primit nici un raspuns...mergand la sectia de politie si intreband de acest dosar mi sa raspuns ca dosarul a fost trimis la judecatoria sect3 si ca ei nu stiu nimic...intrebarea mea este :daca ei nu stiu nimic eu cum pot sa aflu daca intradevar a fost trimis ?pentru ca mi se pare normal ei ca sectie de politie sa primeasca un raspuns cu solutionarea cauzei..mentionez ca eu nu am fost chemata in instanta in aceasta perioada..va multumesc mult !

si eu cred ca v-au zis asa ca sa scape de dvs. nu exista sa se duca dosarul la judecatorie iar dvs sa nu stiti nimic. urma de la politie sa treaca pe la parchet, unde procuror trebuia sa va invite sa stati de vorba apoi sa decida el si sa trimita dosarul spre judecatorie.
interesati-va la politie cu cerere in scris si de asemenea si la parchet in acelasi fel. puteti sa cautati in portalul instantelor de judecata, daca va gasiti numele in vreun dosar penal de pe rolul judecatoriei sector.3

succes
Poate raspunsul a fost ca dosarul a fost trimis la parchetul de pe langa judecatoria sect. 3 si s-a retinut doar ultima parte.
Oricum veti primi o hartie acasa de la procuror, in care va scrie daca dosarul merge la judecatorie sau s-a dispus altceva ( scoaterea de sub urmarire penala sau neinceperea urmaririi penale).