avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obligații proprietar-chirias
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obligații proprietar-chirias

Am apartamentul închiriat la un cabinet de chinetoterapie.
A fost dotat cu aer condiționat la închiriere dar chiriașul dorește montarea unor plase de țânțari la ferestre.
1)As dori sa știu cine suporta cheltuielile montării acestora?
2) cine suporta cheltuiala reviziei periodice a centralei termice proprii cabinetului
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:51, 12 Iunie 2020
1. Partea interesata ar trebui sa suporte cheltuielile, stiau de la inceput de lipsa acestora.
2. Centrala a fost montata de dvs. sau de proprietarul cabinetului?
Ati decis ce se intampla cu aceste imbunatatiri in caz ca acel cabinet nu o sa mai poata functiona din N motive si o sa trebuiasca sa incheiati acest contract?
Locatorul in contractul de locatiune prevede clauze asiguratori
Legal,in perioada derularii contractului de locatiune,obligatia administrarii si intretinerii spatiului inchiriat revine exclusiv locatarului
Daca locatarul doreste modificari/imbunatatiri le poate executa cu acordul locatorului si cu aport financiar personal
Daca nu au convenit atltfel in perioada derularii contractului de locatiune,toate cheltuielile aferente intretinerii si exploatarii utilitatilor din spatiul inchiriat revin celui care beneficiaza de acestea respectiv locatarului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata verificare gaze tuilleries tuilleries Buna ziua! Va rog frumos sa imi clarificati urmatoarea problema: locuiesc cu chirie. As dori sa stiu cine trebuie sa plateasca revizia periodica a instalatiei ... (vezi toată discuția)
Despre comandant Cosmin Stefan Cosmin Stefan Am o nelamurire, abia m-am mutat in chirie iar proprietarul mi-a sugerat cum ca plata reviziei tehnice a centralei termice cat si impozitul pe gunoi ar fi ... (vezi toată discuția)
Impozit imobil dat in locatiune 2009iulia 2009iulia Am inchiriat un spatiu comercial, iar locatarul - o banca - a adus modificari acestuia, in valoare de 8 miliarde (termopane, gresie etc.). Acum ar trebui sa ... (vezi toată discuția)