Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Muncitor neangajat cu acte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Muncitor neangajat cu acte

Bună ziua, as avea o întrebare, ce pot sa fac dacă șeful ma tine de 4 luni neangajat și ma minte ca ma angajează mâine, poimâine săptămâna viitoare etc. Mai am sa primesc niște bani pe câteva zile lucrate. Ce pot sa fac în acest caz? După lege, sau din punct de vedere personal. Pot merge la itm? Sau ce îmi recomandați? Îl pot da în judecata? Sau e prea mult? Nu vreau sa o las asa. Cum pot dovedi ca am lucrat deși a vrut sa ma tina neangajat?
1. Puteti sesiza ITM-ul .

Munca nedeclarata (la negru) este sanctionata contraventional de catre ITM, atat in dauna angajatorului cat si a salariatului..

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.....
e) primirea la munca a uneia sau a mai multor persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de 20.000 lei pentru fiecare persoana astfel identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 200.000 lei;
.....
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
......
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.....

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

sau

2. Puteti promova o actiune la Tribunalul in raza caruia domiciliati.
Mulțumesc frumos, dar dacă eu am insistat sa îmi facă contract de munca dar el tot îmi promitea de pe o zi pe alta? Contează?
Important este ca, obligatia de incheiere a contractului individual de munca in forma scrisa ii revine angajatorului.

Faptul ca dvs ati insistat sa vi se incheie c.i.m., va poate ajuta .
Mulțumesc mult, sa știți ca ma ajuta mult informațiile primite.