Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca la negru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca la negru

Am descoperit ca la locul de munca nu aveam contract individual de munca, lucram la negru cine stie de cand. Ce pasi trebuiesc urmati pentru a-mi recupera daunele? Perioada lucrata 15 octombrie 2018-22 octombrie 2019. Va multumesc
Buna ziua,
Puteti face, in prima faza, o sesizare, In scris, catre ITM si ANAF.
Apoi, daca este necesar, sa deschideti si o actiune in instanta-asta in functie de cum evolueaza lucrurile in urma sesizarilor.
Din 2018 si pana acum , nu v-ati dat seama ca nu vi s-a intocmit c.i.m. ?

Munca nedeclarata (la negru) este sanctionata contraventional de catre ITM, atat in dauna angajatorului cat si a salariatului..

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.....
e) primirea la munca a uneia sau a mai multor persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de 20.000 lei pentru fiecare persoana astfel identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 200.000 lei;
.....
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
......
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.....