Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj apartament prin credit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj apartament prin credit

buna seara,
am nevoie urgent de un sfat...sunt casatorita de 12 ani si in urma cu o luna am depus dosarul pentru un credit prin prima casa, eu fiind titularul creditului, iar sotul meu coplatitorul.am facut acel antecontract, am dat un avans proprietarului, acum ni s-a aprobat creditul.intentionez sa divortez pentru ca ma bate si e violent, am crezut ca se schimba, am luat si acest credit si acum numai pot da inapoi.rog pe cineva care poate sa ma ajute cu un sfat, sa-mi spuna cine va ramane in acest apartament si daca pot sa-l schimb pe el ca si coplatitor, in cazul acesta sa raman eu in apartament.va multumesc frumos anticipat!
Daca intentionati sa divortati si sa intrudceti si partajul bunurilor comune atunci sotul va avea numai un drept de creanta, dv. ca titluar va va reveni apartamentul, iar sotului numai cota parte din avans si din ratele platite in timpul casatoriei.Nu il puteti schimba din calitatea de coplatitor decit dupa divort si cu acordul instituiei de credit