Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Posibilă moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Posibilă moștenire

Buna dimineata, tatăl meu este în conflict cu cele 2 surori si doar mama lor mai este în viață, momentan tata are grijă de mama lui. (Bunicul nu are taxa de succesiune facuta)
Mama tatălui dacă scrie de mana un asa zis testament ca tot ce ii revine după bărbat ii lasa tatălui meu, se ia in considerare acea hartie?
Dacă mai are frați/surori, nu are nici o valoare testamentul, deoarece poate fi atacat în instanță de moștenitorii rezervatari.

Bunica să-i facă tatălui dvs la NOTAR un contract de întreținere, dacă are bunuri pe numele ei.
Bunicul trăiește`?
Dapix, utilizator
Nu are nimic pe numele ei, ce ia rămas de la bunicu care e decedat
A dezbătut la notar succesiunea după soțul decedat`?
Nu este nico o succesiune facut-a
Casa era bun propriu al bunicului, sau era bun comun dobândit în timpul căsătoriei`?