avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1297 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Posibilă moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Posibilă moștenire

Buna dimineata, tatăl meu este în conflict cu cele 2 surori si doar mama lor mai este în viață, momentan tata are grijă de mama lui. (Bunicul nu are taxa de succesiune facuta)
Mama tatălui dacă scrie de mana un asa zis testament ca tot ce ii revine după bărbat ii lasa tatălui meu, se ia in considerare acea hartie?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 21:46, 13 Iunie 2020
Dacă mai are frați/surori, nu are nici o valoare testamentul, deoarece poate fi atacat în instanță de moștenitorii rezervatari.

Bunica să-i facă tatălui dvs la NOTAR un contract de întreținere, dacă are bunuri pe numele ei.
Bunicul trăiește`?
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Iunie 2020
Dapix, utilizator
Nu are nimic pe numele ei, ce ia rămas de la bunicu care e decedat
A dezbătut la notar succesiunea după soțul decedat`?
Nu este nico o succesiune facut-a
Casa era bun propriu al bunicului, sau era bun comun dobândit în timpul căsătoriei`?

Alte discuții în legătură

Atacarea unui testament konstantin3 konstantin3 Buna ziua.Bunica mea a decedat in anul 2005 lasand mostenire prin testament toate bunurile ei nepoatei din partea celui de al2lea frate al tatului ... (vezi toată discuția)
Mostenirea daca exista testament bla bla bla bla buna ziua as avea o intrebare:bunicul meu a decedat si a lasat prin testament totul bunicii mele.tatal meu la fel e decedat deci unicii mostenitori am fi eu ... (vezi toată discuția)
Testament autentic Georgyana22 Georgyana22 Testament autentic Bună ziua!. Am un testament autentic lăsat de la bunica și bunicul meu făcut în anul 1996. Din păcate ei au decedat,având 2 copii ... (vezi toată discuția)