Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Neoprirea la girofarul politiei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Neoprirea la girofarul politiei

Eram pe un drum european cu limita de 90 si aveam 160, cand am vazut un radar in fata venind de pe contra sens. Am pus frâna dar prea tarziu
A pornit girofarul mi a facut semn sa opresc, eu am încetinit, iar cand acesta a dat sa întoarcă am fugit cu masina si am luat o pe un drum iar acesta nu m a mai gasit.
Ce se poate intampla?, bănuiesc că voi primi o amendă acasa sau cum v a decurge situatia?
Avand in vedere ca s-a retinut nr de inmatriculare pe aparatul radar, o sa fie o suspendare de 3 luni pentru neoprire la semnalul politistului si inca 3 pentru viteza depasita cu peste 55km/h, deci 6 luni suspendare plus amenda.