Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radar Bucuresti
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radar Bucuresti

Buna ziua , in data de 3 iulie 2010 , circulam pe str Doamna Ghica din Bucuresti, cu o viteza peste limita legala. Am trecut pe langa un logan mcv,parcat pe contrasens in parcare, continuandu-mi drumul , in spatele meu vazand girofarul radarului pornit,(nu m-am uitat daca a si pornit dupa mine) . Am redus viteza la 50 si am continuat drumul , dupa aproximativ 500 m , am virat drepta pe o alta strada pentru a lua pe cineva de acasa, apoi dupa 1 min am trecut pe langa acelasi logan mcv.Este posibil sa fiu acuzat de neoprirea la semnalele agentului , mai ales ca nu am vazut nici un semnal in afara de girofarurile pornite (care puteau fi pornite pentru oricine , pe strada mai fiind masini)? Pot sa primesc scrisoare in care sa mi se ceara datele soferului si sa imi fie suspendat carnetul ?A mai primit cineva scrisoare prin posta pentru radar de la noile radare ? In cat timp sa ma astept sa imi vina scrisoarea prin posta ?

Multumesc anticipat
blkegl, utilizator
daca era dupa dvs porinit sa fiti sigur ca venea si la astepta la masina..
Nu cred ca dvs erati "tinta" politistilor si cum v-ati simtit si cu"musca pe caciula",ati crezut erati persoana vizata.
Teoretic , se poate sa vi se solicite sa comunicati datele persoanei care a condus autovehiculul . Maxim 6 luni poate dura pana sa fiti sanctionat contraventional ptr viteza ...
Desi , nu cred ca veti fi sanctionat de data aceasta . B-)
Diana Ramona, Alte profesii