Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... În legătură cu vânzarea unui imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

În legătură cu vânzarea unui imobil

Va salut cu respect, am și eu o intrebare pentru dumneavoastra.
Mama mea a primit de la bunicul, bunica, tatal si mama ei un teren cu o casa pe care a daramat-o si si-a construit ea singura o casa noua. In momentul de fata doar mama ei traieste si nu mai sunt in relatii deloc bune, aceasta fiind plecata din tara si recasatorita cu alta persoana acolo. In contractul de vanzare-cumparare scrie o clauza de a o intretine, de ai cumpara medicamentele necesare si de a i se face in caz de deces datinile obisnuite.
Ceilalti daca nu mai sunt in viata si mama ei a plecat in strainatate, mama poate vinde acest imobol?
Teoretic da. Dar cel care cumpără ar trebui să-și asume și obligația de întreținere. Și nu prea văd pe unde-l găsiți.
romascanu, moderator