Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Stâlp curent
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Stâlp curent

Bună ziua! Am și eu o întrebare, acum în jur de 25 de ani părinții mei au cumpărat un stâlp pentru curent și de acord cu vecinul la pus la el (tata a suportat toate cheltuielile iar vecinii sau legat la utilități gratuit), acum vor sa dărâme stâlpul sau să-l mut. Cum ar trebui sa procedez?
Costul mutării stâlpului consta în mutarea lui peste drum, tăierea asfaltului, spargerea betonului din curtea mea.... Etc și nu sunt de acord sa accept aceste cheltuieli și deranj.
Cum ramane cu bransamentele vecinului, daca se muta stalpul ? Vecinul nu se va racorda la pozitia noua a stalpului ? Daca da, cheltuielile trebuie impartite.
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila, posibil sa ajungeti in instanta.

POPA GHEORGHE a scris:

Cum ramane cu bransamentele vecinului, daca se muta stalpul ? Vecinul nu se va racorda la pozitia noua a stalpului ? Daca da, cheltuielile trebuie impartite.
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila, posibil sa ajungeti in instanta.

Vecinul o sa racordeze direct din stalpul de la stradă, la mine e distanta mare îmi trebuie un stâlp. Din ce am sunat la electrica mi-au spus că stâlpul chiar dacă e cumpărat de mine nu-mi mai aparține deci trebuie aprobarea lor. Sper sa fi înțeles bine :)
Daca vecinul doreste sa construiasca ceva si stalpul respectiv il impiedica este dreptul sau sa va ceara sa-l mutati, stalpul fiind pe proprietatea sa.