Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune Bunici
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune Bunici

Bună ziua!
Am și eu o întrebare.
Bunicii mei au decedat(bunica în 2008) iar bunicul în 2016.
Tatăl meu(fiul bunicilor) a decedat în aprilie anul acesta(2020)
Întrebarea mea e: pot să deschid direct succesiunea bunicilor fără a mai fi nevoie să o deschid pe a lui tata? Tata nu a avut nimic pe numele lui, niciun bun..
Buna ziua,
Pasii sunt succesiune dupa bunicii, unde mostenitor este tatal dvs., si apoi succesiune dupa tatal dvs., unde mostenitori sunteti dvs. si fratii dvs., precum si sotia ( ultimi doi...daca exista).
Mergeti la un notar unde au avut ultimul domiciliu bunicii dvs. si discutati cu dumnealui pasii.
Puteti, insa mostenitorul bunicilor este tata.
Cum la randul lui este decedat, daca nu dezbateti succesiunea si dupa tata, lucrurile vor ramane in aer.
Trebuie dezbatute cele 3 succesiuni, in ordinea deceselor.
Tata nu a avut nimic pe numele lui, vreau să o fac direct pe a bunicilor

raluk0207 a scris:

Puteti, insa mostenitorul bunicilor este tata.
Cum la randul lui este decedat, daca nu dezbateti succesiunea si dupa tata, lucrurile vor ramane in aer.
Trebuie dezbatute cele 3 succesiuni, in ordinea deceselor.

Pai in urma dezbaterii succesiunii bunicilor, va avea casa acestora.
Tata ii mosteneste pe bunici.
Dvs il mosteniti pe tata.
Deci degeaba dezbateti doar succesiunea bunicilor. Trebuie dezbatuta si cea a tatalui.