Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amendă Italia
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amendă Italia

Am primit o scrisoare de la o firmă de recuperare, prin care mă somează să plătesc o sumă de 4000 de lei pentru o amendă pe care "am primit-o" în Italia în 7 ianuarie 2018. Eu nu am luat cunoștință de aceasta până acum. Nu mi-au trimis copie după procesul verbal. Acum sunt în Italia dar mă întorc săptămâna viitoare și trebuie să fac izolare 14 zile. Cum procedez pentru a putea contesta.
O contestati la instanta italiana conform legii italiene.
Nu o sa va judecati in Romania.
Dar nu am primit copie după procesul verbal. Eu am o somație de plată de la o firmă de recuperare.
Am penalități de 1600 lei la ceva ce nu știam.
Buna ziua, sunt in aceasi situatie. Imi puteti spune cum ati procedat si daca ati rezolvat ceva?
Am vazut ca mai sunt persoane in situatia aceasta.
Multumesc.