avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amendă Italia
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amendă Italia

Am primit o scrisoare de la o firmă de recuperare, prin care mă somează să plătesc o sumă de 4000 de lei pentru o amendă pe care "am primit-o" în Italia în 7 ianuarie 2018. Eu nu am luat cunoștință de aceasta până acum. Nu mi-au trimis copie după procesul verbal. Acum sunt în Italia dar mă întorc săptămâna viitoare și trebuie să fac izolare 14 zile. Cum procedez pentru a putea contesta.
Cel mai recent răspuns: bobomihailescu , utilizator 16:00, 10 Ianuarie 2021
O contestati la instanta italiana conform legii italiene.
Nu o sa va judecati in Romania.
Dar nu am primit copie după procesul verbal. Eu am o somație de plată de la o firmă de recuperare.
Am penalități de 1600 lei la ceva ce nu știam.
Am penalități de 1600 lei la ceva ce nu știam.
Buna ziua, sunt in aceasi situatie. Imi puteti spune cum ati procedat si daca ati rezolvat ceva?
Am vazut ca mai sunt persoane in situatia aceasta.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda circulatie italia CsmR92 CsmR92 Buna ziua, am fost in italia cu masina inscrisa in romania (pe numele cuiva din familie) si ieri am primit o instiintare de la o firma (pro kolekt) care imi ... (vezi toată discuția)
Prescriere amenda viteza in italia Bgd30 Bgd30 Buna seara! Am primit o instiintare de contraventie de la politia locala a unui oras din Italia, prin care mi se comunica ca am depasit viteza legala cu ... (vezi toată discuția)
Avocatnet italia: amendă pentru parcare plătită în 2017 (mi s-a debitat cardul cu 45 de euro), acum am primit o somație de la poliția bari pentru aceeași amendă. ce mă sfătuiți să fac? mihaelahq mihaelahq Am inchiriat o masina in Italia de la Europcar Italia in august 2017. In ianuarie am a avut cardul debitat ( card cu care am garantat inchirierea) cu suma de ... (vezi toată discuția)