avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare,iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare,iesire din indiviziune

Buna seara.
In anul 2002 am primit titlu de proprietate pe suprafata de 2ha padure.Mostenitori:
1.Tatal meu(decedat in 1999)
2.O persoana necunoscuta mie.
Eu locuind departe de locatia unde se afla terenul,am platit impozitele si taxele locale printr-o cunostinta.Cu putin timp in urma am avut nevoie de un certificat fiscal de la primarie pentru a intabula casa batraneasca si aflu ca toata suprafata de padure-2ha este trecuta la rolul meu,deci eu am platit impozit pe cele 2ha pe toata perioada-18 ani.
M-am interesat de persoana respectiva si nimeni nu stie nimic.A plecat din localitate cu multi ani in urma.
-Va rog sa ma indrumati ce demersuri pot face pentru a intabula partea mea de mostenire(1ha)
-Mai pot recupera sumele platite drept impozit in cei 18 ani?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: dflorian55@yahoo.com , utilizator 14:51, 18 Iunie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Persoana necunoscuta poate fi ruda cu dumneavoastra. Daca tatal a decedat, ati dezbatut mostenirea de pe urma lui ? Daca nu ati facut succesiunea de pe urma tatlui dvs dezbateti mostenirea, la un notar din zona ultimului domiciuliu al defunctului . Faceti demersuri sa aflati de le evidenta populatiei unde ar putea fi persoana cu care sunteti in indivizune conform titlului de proprietate.
Din ce mentionati, rolul ar fi pe numele dvs ceea ce presupune ca ati dezbatut succesiunea.

Puteti sa va recuperati sumele platite ca impozit de la persoana care este trecuta pe titlu.

Faceti o iesire din indiviziune printr-o actiune in instanta.
Ptr intabulare, documentatie cadastrala pe intreg, Titlu in copie legalizata, certificatul de mostenitor.

Intrebati la imopzite in baza carui act v-au trecut tot terenul pe rolul fiscal. Poate fi un atu ptr dvs ca dupa o anumita perioada sa va inscrieti posesia asupra celeilate parti de teren.
Multumesc mult.
Cand am spus rolul meu fiscal ,am gresit,e pe numele lui tata,numai ca eu il platesc din 1999.Nu am facut succesiunea,urmeaza.Va rog sa ma lamuriti in legatura cu persoana ce este pe titlu cu tatal meu,se pare ca nu mai traieste(nu a fost casatorit,nu are copii.).Intervine uzucapiunea,dupa cati ani?
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu de proprietate CHICOSU CRISTINA CHICOSU CRISTINA Buna seara, va rog sa ma ajutati intr-o problema, pe titlul meu de proprietate figurez cu 1ha teren intravilan si extravilan 2ha, problema mea este ca pe ... (vezi toată discuția)
Despre mostenire ioananecula ioananecula Am o situatie foarte delicata in sensul ca:in anul 1986 tatal meu X a ramas mostenitor deplin in urma decesului ambilor parinti si au renuntat la succesiune ... (vezi toată discuția)
Rol agricol pentru teren indiviziun? mariapopescu mariapopescu Terenul in indiviziune este trecut doar in rolul unuia dintr cei doi comostenitori,mentionati pe titlul de proprietate.Asa este procedura sau trebuie sa fie ... (vezi toată discuția)