avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,!
Am facut succesiunea dupa bunici la un notar, fiind singura mostenitoare, dar s-a strecurat o omisiune din partea lor si unul din bunuri nu a fost trecut. Acum asi dori sa trec si acea magazie, dar nu mai vreau sa mai apelez la ei. Se poate ca altcineva sa preia dosarul? Cum trebuie procedat?
Cel mai recent răspuns: Mihail Cazacioc , Consilier juridic 18:04, 19 Iunie 2020
Puteti solicita transferul dosarului succesoral.
Discutati cu notarul la biroul caruia doriti sa transferati dosarul, daca este dispus sa preia cauza succesorala.
Apoi, contactati notarul unde ati dezbatut succesiunea, daca este de acord sa predea cauza altui coleg.
Veti completa o cerere prin care solicitati transferul si in functie de practica zonei, acesta poate opera direct intre notari sau se face prin intermediul Camerei Notarilor Publici.
In cazul in care notarul initial nu vrea sa predea cauza, cum se poate proceda?
Va trebui sa va adresati Camerei Notarilor Publici si sa expuneti in cererea dvs motivele plauzibile pentru care doriti transferul dosarului.
Daca Presedintele Camerei Notarilor nu apreciaza ca exista motive intemeiate pentru transfer, va trebui sa suplimentati cauza succesorala la acelasi birou notarial.
Nu inteleg de ce doriti sa mergeti la un alt notar daca cel care a facut dosarul de succesiune a omis un bun. Daca e o greseala din partea acelui birou notarial, sunt obligati sa o indrepte pe cheltuiala lor. Daca va duceti la un alt birou notarial, pe langa demersurile pe care trebuie sa le faceti pentru preluarea dosarului veti avea si costuri aferente acestui act succesoral suplimentar.


Mihail Cazacioc a scris:

Nu inteleg de ce doriti sa mergeti la un alt notar daca cel care a facut dosarul de succesiune a omis un bun. Daca e o greseala din partea acelui birou notarial, sunt obligati sa o indrepte pe cheltuiala lor. Daca va duceti la un alt birou notarial, pe langa demersurile pe care trebuie sa le faceti pentru preluarea dosarului veti avea si costuri aferente acestui act succesoral suplimentar.


Daca e vorba despre omiterea unui bun, trebuie eliberat un supliment la certificatul de mostenitor initial. Nu se poate rectifica, in sensul adaugarii de bunuri. Iar asta genereaza aceleasi costuri, indiferent ca suplimentul de obtine de la acelasi birou notarial sau de la alt birou.

Alte discuții în legătură

Schimbare notar Mircea400 Mircea400 Buna ziua. Mama mea vrea sa faca o dezbatere de mostenire. Am fost impreuna la un notar public, ales de noi si acolo am aflat ca nu putem face formele legale ... (vezi toată discuția)
Bună seara ! ce pot face pentru a schimba notarul, la care a ... marian24gam marian24gam Bună seara ! Ce pot face pentru a schimba notarul, la care a fost repartizat dosarul de succesiune, după moartea tatălui meu ? Mulțumesc ! (vezi toată discuția)
Suplimentare succesiuni: sunt plimbată între notari din cauza unui certificat de calitate de moștenitor și nu știu cum să rezolv problema Cristi1956 Cristi1956 Pentru a putea dezbate succesiunea dupa sotul meu decedat in urma cu 11 luni imi este necesara suplimentarea unor succesiuni ale acestuia dezbatute in ... (vezi toată discuția)