Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,!
Am facut succesiunea dupa bunici la un notar, fiind singura mostenitoare, dar s-a strecurat o omisiune din partea lor si unul din bunuri nu a fost trecut. Acum asi dori sa trec si acea magazie, dar nu mai vreau sa mai apelez la ei. Se poate ca altcineva sa preia dosarul? Cum trebuie procedat?
Eu nu am pomenit de rectificare. Asta este afirmatia dvs. Eu am spus doar ca este obligatia lor sa îndrepte lucrurile daca omisiunea le apartine.Cum vor proceda, asta e problema lor. Oricum, este mult mai convenabil sa finalizezi succesiunea la acelasi notar care are deja istoricul bunurilor imobile. Decizia va apartine.
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Mihail Cazacioc a scris:

Eu nu am pomenit de rectificare. Asta este afirmatia dvs. Eu am spus doar ca este obligatia lor sa îndrepte lucrurile daca omisiunea le apartine.Cum vor proceda, asta e problema lor. Oricum, este mult mai convenabil sa finalizezi succesiunea la acelasi notar care are deja istoricul bunurilor imobile. Decizia va apartine.

"Daca e o greseala din partea acelui birou notarial, sunt obligati sa o indrepte pe cheltuiala lor".

Exact asta ati afirmat. Inteleg ceea ce citesc. Nu sufăr de analfabetism functional.
RECTIFICÁ, rectífic, vb. I. Tranz. 1. A îndrepta, a corecta. 2. (Tehn.) A prelucra mecanic prin așchiere o suprafață metalică cu ajutorul unor unelte abrazive. 3. (Chim.) A separa dintr-un amestec lichid componentele volatile cu puncte de fierbere diferite. – Din fr. rectifier, lat. rectificare.
raluk0207, utilizator
Ok, cedez eu!Decizia va apartine in privinta notarului la care doriti sa apelati. Succes!