avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 287 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,!
Am facut succesiunea dupa bunici la un notar, fiind singura mostenitoare, dar s-a strecurat o omisiune din partea lor si unul din bunuri nu a fost trecut. Acum asi dori sa trec si acea magazie, dar nu mai vreau sa mai apelez la ei. Se poate ca altcineva sa preia dosarul? Cum trebuie procedat?
Cel mai recent răspuns: Mihail Cazacioc , Consilier juridic 18:04, 19 Iunie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu nu am pomenit de rectificare. Asta este afirmatia dvs. Eu am spus doar ca este obligatia lor sa îndrepte lucrurile daca omisiunea le apartine.Cum vor proceda, asta e problema lor. Oricum, este mult mai convenabil sa finalizezi succesiunea la acelasi notar care are deja istoricul bunurilor imobile. Decizia va apartine.
Ultima modificare: Vineri, 19 Iunie 2020
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Mihail Cazacioc a scris:

Eu nu am pomenit de rectificare. Asta este afirmatia dvs. Eu am spus doar ca este obligatia lor sa îndrepte lucrurile daca omisiunea le apartine.Cum vor proceda, asta e problema lor. Oricum, este mult mai convenabil sa finalizezi succesiunea la acelasi notar care are deja istoricul bunurilor imobile. Decizia va apartine.


"Daca e o greseala din partea acelui birou notarial, sunt obligati sa o indrepte pe cheltuiala lor".

Exact asta ati afirmat. Inteleg ceea ce citesc. Nu sufăr de analfabetism functional.
RECTIFICÁ, rectífic, vb. I. Tranz. 1. A îndrepta, a corecta. 2. (Tehn.) A prelucra mecanic prin așchiere o suprafață metalică cu ajutorul unor unelte abrazive. 3. (Chim.) A separa dintr-un amestec lichid componentele volatile cu puncte de fierbere diferite. – Din fr. rectifier, lat. rectificare.
Ultima modificare: Vineri, 19 Iunie 2020
raluk0207, utilizator
Ok, cedez eu!Decizia va apartine in privinta notarului la care doriti sa apelati. Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare notar Mircea400 Mircea400 Buna ziua. Mama mea vrea sa faca o dezbatere de mostenire. Am fost impreuna la un notar public, ales de noi si acolo am aflat ca nu putem face formele legale ... (vezi toată discuția)
Bună seara ! ce pot face pentru a schimba notarul, la care a ... marian24gam marian24gam Bună seara ! Ce pot face pentru a schimba notarul, la care a fost repartizat dosarul de succesiune, după moartea tatălui meu ? Mulțumesc ! (vezi toată discuția)
Suplimentare succesiuni: sunt plimbată între notari din cauza unui certificat de calitate de moștenitor și nu știu cum să rezolv problema Cristi1956 Cristi1956 Pentru a putea dezbate succesiunea dupa sotul meu decedat in urma cu 11 luni imi este necesara suplimentarea unor succesiuni ale acestuia dezbatute in ... (vezi toată discuția)