Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare suspendare concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare suspendare concediu crestere copil

Speta(institutie publica),asistent personal al persoanei cu handicap,este in concediu crestere copil si are contractul suspendat pana pe 20.07.2020(pe 20.07.2020 copilul implineste 2 ani).Acum problema este ca nu stiu cand sa incetez suspendarea deoarece am inteles ca obligatoriu trebuie sa ia si tatal 1 luna ccc.Cu persoana in cauza nu reusim sa luam legatura,!!!!!!!!!Alta probleme este ca practic postul nu mai exista pentru ca persoana asistata intre timp a decedat.practic am nevoie de ajutor la procedura in sine cand incetez suspendarea,cum si cu ce articol incetez contractul in revisal,mai ales ca foarte posibil sa vrea somaj dupa...?!Multumesc mult de ajutor!!!!!!!!
Elena Micu, utilizator
Daca persoana asistata a decedat , nu i-ati incetat c.i.m. ?
Nu pentru ca situatia este mai complicata de atat,la momentul intrarii asistentului personal in CCC, a fost angajata alta persoana pentru ingrijirea persoanei cu handicap...si cealalta a ramas in suspendare pt CCC...asa au gandit atunci ...si eu ascum nu stiu ce procedura sa urmez pt ca intre timp am aflat ca se doreste intrarea in somaj....
Elena Micu, utilizator
In acest caz, opinia mea, este ca se va inceta c.i.m. pentru ambele salariate. .... încetarea de drept a raportului de muncă al asistentului personal al persoanei cu handicap grav în cazul decesului persoanei cu handicap grav, în temeiul art. 39 alin. (4) din Legea nr. 448/2006
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc,asa este cel mai bine pentru a beneficia de somaj.Daca puteti va rog sa imi spuneti si parerea dvs despre data de incetare a suspendarii se face la 1 an si 11 luni sau 2 ani...??
Depinde de statutul tatalui, daca indeplineste sau nu conditiile de acordare a indemnizatiei. Astfel:
- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani.

- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, indiferent daca solicita sau nu acest drept, atunci durata CCC pentru mama se va diminua cu o luna.
Cornel Vasile, Consilier juridic