Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lamurire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lamurire

Sora sotiei mele a decedat.A fost casatorita peste 30 de ani,nu a avut copii.La data casatoriei,sotul avea o casa construita pe numele lui.Intrebarea este urmatoarea: sotia mea si ceilalti frati (mai sunt inca 2) au drept de mostenire asupra casei in care a locuit sora lor?
Sotul mai traieste?
Nu au dreptul.
Casa este bun propriu al sotului si este mostenit de rudele sale ( copii, parinti, frati...).
Avea si sora sotiei dreptul la 1/4 din casa daca deceda sotul primul ( sau mai mult, in functie de cine mai venea la mostenitre- copii sotului din alta casatorie, parintii acestuia, fratii), asa...
Au avut copii?
Ionut.ion, utilizator
Da,soțul traieste
Atunci casa apartine doar lui.
Nici un drept....