Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa parintele matern
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa parintele matern

In anul 1994 moare bunica care are patru copii ( fete ) , una din fete casatorita si cu trei copii a decedat inaintea mamei sale in anul 1986. Intrebarea este daca cei trei copii ai fetei decedate si sotul acesteia au dreptul la masa succesorala dupa decesul bunicii alaturi de celelalte trei surori ale mamei
Doar copiii fetei predecedate (fără soțul acesteia) vin la moștenirea bunicii spre a culege împreună partea care s-ar fi cuvenit mamei lor. (o pătrime)
romascanu, moderator
Multumesc mult pentru raspuns