avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa parintele matern
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa parintele matern

In anul 1994 moare bunica care are patru copii ( fete ) , una din fete casatorita si cu trei copii a decedat inaintea mamei sale in anul 1986. Intrebarea este daca cei trei copii ai fetei decedate si sotul acesteia au dreptul la masa succesorala dupa decesul bunicii alaturi de celelalte trei surori ale mamei
Cel mai recent răspuns: adryann68 , utilizator 11:53, 19 Iunie 2020
Doar copiii fetei predecedate (fără soțul acesteia) vin la moștenirea bunicii spre a culege împreună partea care s-ar fi cuvenit mamei lor. (o pătrime)
Ultima modificare: Joi, 18 Iunie 2020
romascanu, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc mult pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suuccesiune cu peripetii zita74 zita74 Este un caz mai special: bunica mea D-zeu s-o ierte a avut doi fii. Unchiul meu a murit inaintea mamei sale ( nu a avut copii), tatal meu a murit dupa bunica ( ... (vezi toată discuția)
Succesiune (mostenitor decedat inaintea dezbaterii) dobrelucia49 dobrelucia49 in cazul in care unul din mostenitori a decedat inainte de inceperea actiunii succesorale cine vine la mostenire?sotia supravietuitoare sau copiii ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa 15 ani kike kike Tatal meu a decedat in anul 1995.Nu am facut succesiunea pana in prezent.Nu am facut succesiunea nici dupa bunicii paternali .Ce parere aveti;trebuie facute ... (vezi toată discuția)