avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 471 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobândire permis suspendat alcool
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobândire permis suspendat alcool

Bună ziua. Soțului meu, i-a fost reținut permisul de conducere pentru 90 zile, având alcoolemie de _0.20 mg/l(etilotest) .. În 25 de ani de când are permisul, nu are decât câteva amenzi pentru viteza, ultima fiind în septembrie 2019.
Poate redobândi permisul după 30 zile, după ce da testarea? Am găsit răspunsuri variate,unele spun ca nu mai poate avea permis de conducere niciodată, altele ca și dacă da testarea, tot după 90 zile primește permisul
As dori, va rog, în răspuns clar, deoarece nu prea înțeleg legile.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: maea , utilizator 09:57, 20 Iunie 2020
Este obligat sa dea testarea, sa o dea cât mai repede, până maxim in a 30-a zi de suspendare (poate încerca de mai multe ori). Dacă nu o ia, se suplimentează cu 30 de zile, dacă ia testul i se reduce la 30 de zile. Toate aceste informații se pot găsi în OUG 195 /2002 varianta actualizata de pe portalul justiției, începând cu art. 104, până la 106^1.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Iunie 2020
latka, utilizator
Mulțumesc frumos. Este deja programat pentru testare,

latka a scris:

Este obligat sa dea testarea, sa o dea cât mai repede, până maxim in a 30-a zi de suspendare (poate încerca de mai multe ori). Dacă nu o ia, se suplimentează cu 30 de zile, dacă ia testul i se reduce la 30 de zile. Toate aceste informații se pot găsi în OUG 195 /2002 varianta actualizata de pe portalul justiției, începând cu art. 104, până la 106^1.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! in data de 24.07.2023 mi-a fost suspendat permisul ... Adelina29 Adelina29 Buna ziua! In data de 24.07.2023 mi-a fost suspendat permisul pentru 90 zile(depasisem viteza legala). Ulterior m-a verificat cu etilotestul(0 alcool) si ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis suspendat alcool laura80a laura80a Buna seara! Am urmatoarea situatie...permis suspendat 90 zile (pt alcool 0,13). Din ce am citit se poate sustine examenul de redobandire si reducerea ... (vezi toată discuția)
Buna seara. va rog sa ma ajutați cu un sfat. o cunoștința ... Lessie Lessie Buna seara. Va rog sa ma ajutați cu un sfat. O cunoștința de a mea, șofer pe camion, astăzi la ora 14 in timp ce se afla in deplasare cu camionul a fost ... (vezi toată discuția)