Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cheltuieli de judecată
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cheltuieli de judecată

daca pe fond s-a dat sentința, iar eu am constatat că s-a făcut o eroare privind cheltuielile de judecată pe fond, si totuși am calea de atac cu apel impotriva sentinței, pot introduce apel doar pentru ca hotărârea este nelegală și netemeinică privind cheltuielile de judecată pe fondul cauzei?
Da bineteles
Mulțumesc.
Mai am o întrebare: În apel ce se poate invoca cu privire la cheltuielile de judecată? Se poate preciza că hotărârea este nelegală sau netemeinică? Sau se poate preciza ambele, anume ca hotărârea atacată este nelegală și netemeinică?