avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1097 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Recuperare bani de sejur
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Recuperare bani de sejur

Buna ziua
Avem un sejur rezervat in Bulgaria, cu plecare pe 13 Iulie. Am solicitat reprogramarea sejurului pentru anul viitor dar am primit un raspuns ca se poate face numai cu penalizare. Mi se pare aberant ca dupa ce am platit excursia 100%, Hotelul a folosit bani nostri, iar cu pandemia asta mondiala ne este frica sa mergem in excursie si vor sa ne taxeze.
Puteti sa ma ajutati cum se poate rezol;va aveasta situatie? Vreo sansa pentru recuperarea baniilor?
Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 11:43, 22 Iunie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si mie imi pare aberant dar juridic exista probleme.
Analizati contractul cu atentie si vedeti ce este de facut.
Ar trebui sa se accepte cererea dvs. si sa rezolvati amiabil.Asa ar fi de bun simt...

Din pacate, un astfel.de proces ar fi mai scump decat sejurul daca ati apela la avocat si nu prea se merita sa va judecati mai ales ca sunt multi factori care pot determina solutia din proces.
Este un proces.cu grad de dificultate ridicat desi bunul simt ar spune ca ar fi simplu...
Ultima modificare: Luni, 22 Iunie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! am o intrebare. am facut o rezervare cu plata integrala ... liliana.pascale liliana.pascale Buna ziua! Am o intrebare. Am facut o rezervare cu plata integrala (altfel nu accepta rezervarea) la un hotel din Mangalia? In drum spre mare, am avut o ... (vezi toată discuția)
Sanse recuperare avans platit catre agentie de turism MariusBVA MariusBVA Agentia de turism la care am platit avansul pentru un sejur in strainatate (Italia, Franta, Elvetia, Austria) la sfarsitul lunii mai 2020 refuza sa ramburseze ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am urmatoarea situatie, tatal meu a decedat in urma ... NicuGeorgiana NicuGeorgiana Buna ziua, Am urmatoarea situatie, tatal meu a decedat in urma virsului Covid 19, el avand la Banca Unicredit Tiriac un credit de nevoie personale cu ... (vezi toată discuția)