avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua! Am o intrebare. Am facut o rezervare cu ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua! Am o intrebare. Am facut o rezervare cu plata integrala ...

Buna ziua!
Am o intrebare.
Am facut o rezervare cu plata integrala (altfel nu accepta rezervarea) la un hotel din Mangalia?
In drum spre mare, am avut o defecțiune la maşină, drept pt care a trebuit sa ne intoarcem pe platformă, inapoi acasa.
Am cerut celor de la hotel sa ne reprogrameze in alta perioada sau sa ne returneze banii. Ne -au reprogramat dupa 15 septembrie cu o penalizare care constă in o noapte de cazare.
Nu este un abuz al celor de la hotel ?
Cum sa fac sa imi recuperez banii dați?
Nu mi se pare corect sa Nu existe rezolvare favorabilă in astfel de situatii.
Pot fi si situații in care chiar nu poti ajunge la destinație.
Ce şanse am sa imi recuperez banii dați ?
Multumesc !
Ultima modificare: Duminică, 1 August 2021
liliana.pascale, utilizator
Cel mai recent răspuns: liliana.pascale , utilizator 12:03, 7 August 2021
Faceti o sesizare la ANPC si vedeți ce soluție va ofera.Tb văzut exact dacă aveți un contract,ce clauze cuprinde etc.
Multumesc mult!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Faceti o sesizare la ANPC si vedeți ce soluție va ofera.Tb văzut exact dacă aveți un contract,ce clauze cuprinde etc.

Buna seara,
In sesizarea OPC va trebui să faceți dovada faptului că mașina s-a defectat (plata tractării, intrarea în service). Altfel, nu prea aveți șanse să vă recuperați banii.
Succes!
Multumesc mult !
Am aceste dovezi.

Livius Laslau a scris:

Buna seara,
In sesizarea OPC va trebui să faceți dovada faptului că mașina s-a defectat (plata tractării, intrarea în service). Altfel, nu prea aveți șanse să vă recuperați banii.
Succes!

Ultima modificare: Sâmbătă, 7 August 2021
liliana.pascale, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare contravaloare excursie in lipsa asigurarii storno gigstanescu gigstanescu Buna ziua, In urma cu 2 luni am contractat o excursie in Turcia prin intermediul unei agentii de turism pt. mine si sotie. Am platit toata suma cu 21 zile ... (vezi toată discuția)
Indrumare pentru o sesizare Laura2285 Laura2285 Buna ziua, In luna octombrie am platit integral o excursie 2 persoane la Praga in valoare de 1355 lei, unei agentii din bucuresti. Am primit documentele ... (vezi toată discuția)
Avans cazare Jokers22 Jokers22 Buna ziua!Am si eu o nelamurire, am sunat la o vila pentru la vara, o perioada de 5 nopti. Doamna respectiva mi a cerut avans pe un iban al firmei, pentru ... (vezi toată discuția)