Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua! Am o intrebare. Am facut o rezervare cu ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua! Am o intrebare. Am facut o rezervare cu plata integrala ...

Buna ziua!
Am o intrebare.
Am facut o rezervare cu plata integrala (altfel nu accepta rezervarea) la un hotel din Mangalia?
In drum spre mare, am avut o defecțiune la maşină, drept pt care a trebuit sa ne intoarcem pe platformă, inapoi acasa.
Am cerut celor de la hotel sa ne reprogrameze in alta perioada sau sa ne returneze banii. Ne -au reprogramat dupa 15 septembrie cu o penalizare care constă in o noapte de cazare.
Nu este un abuz al celor de la hotel ?
Cum sa fac sa imi recuperez banii dați?
Nu mi se pare corect sa Nu existe rezolvare favorabilă in astfel de situatii.
Pot fi si situații in care chiar nu poti ajunge la destinație.
Ce şanse am sa imi recuperez banii dați ?
Multumesc !
liliana.pascale, utilizator
Faceti o sesizare la ANPC si vedeți ce soluție va ofera.Tb văzut exact dacă aveți un contract,ce clauze cuprinde etc.
Multumesc mult!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Faceti o sesizare la ANPC si vedeți ce soluție va ofera.Tb văzut exact dacă aveți un contract,ce clauze cuprinde etc.

Buna seara,
In sesizarea OPC va trebui să faceți dovada faptului că mașina s-a defectat (plata tractării, intrarea în service). Altfel, nu prea aveți șanse să vă recuperați banii.
Succes!
Multumesc mult !
Am aceste dovezi.

Livius Laslau a scris:

Buna seara,
In sesizarea OPC va trebui să faceți dovada faptului că mașina s-a defectat (plata tractării, intrarea în service). Altfel, nu prea aveți șanse să vă recuperați banii.
Succes!

liliana.pascale, utilizator