avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lipsa Certificat Fiscal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lipsa Certificat Fiscal

Intenționez să achiziționeze un autoturism Sh, dar vânzătorul(actualul proprietar)este din HD, iar mașina este imatriculata pe B, iar actualul proprietar(cel din HD) nu-mi poate da certificatul fiscal al acestui autoturism. Îmi dă doar cartea mașinii, talonul, rca- ul și ITP- ul. Exista oare posibilitatea daca o cumpăr sa intru in legalitate cu actele, adică să o imatriculez și să o înregistrez la primăria de care aparțin? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:14, 22 Iunie 2020
Daca nu are certificatul fiscal nu poate atesta dreptul de proprietate, nu se poate inmatricula fara acel document.
In lipsa certificatului fiscal,legal nu puteti incheia formalitatile de transmitere drept de proprietate bun mobil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intentionez sa vand autoturismul personal tatalui meu care are ... patraule2 patraule2 Intentionez sa vand autoturismul personal tatalui meu care are domiciliul in Alba. Am domiciliu in Bucuresti si am depus cerere la directia de taxe pentru ... (vezi toată discuția)
Timbru de mediu cata2o06 cata2o06 In urma cu doua luni, am cuparat o masina care era inmatriculata in Romania in 2003. As vrea sa stiu cine trebuie sa plateasca timbrul de mediu cumparatorul ... (vezi toată discuția)