Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lipsa Certificat Fiscal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lipsa Certificat Fiscal

Intenționez să achiziționeze un autoturism Sh, dar vânzătorul(actualul proprietar)este din HD, iar mașina este imatriculata pe B, iar actualul proprietar(cel din HD) nu-mi poate da certificatul fiscal al acestui autoturism. Îmi dă doar cartea mașinii, talonul, rca- ul și ITP- ul. Exista oare posibilitatea daca o cumpăr sa intru in legalitate cu actele, adică să o imatriculez și să o înregistrez la primăria de care aparțin? Mulțumesc.
Daca nu are certificatul fiscal nu poate atesta dreptul de proprietate, nu se poate inmatricula fara acel document.
In lipsa certificatului fiscal,legal nu puteti incheia formalitatile de transmitere drept de proprietate bun mobil