avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Intentionez sa vand autoturismul personal tatalui meu ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Intentionez sa vand autoturismul personal tatalui meu care are ...

Intentionez sa vand autoturismul personal tatalui meu care are domiciliul in Alba. Am domiciliu in Bucuresti si am depus cerere la directia de taxe pentru certificat de atestare fiscala pentru "instrainare mijloc de transport inregistrat la adresa ...". Masina are ITP si RCA valabile inca o luna.
Mai am nevoie de alt act in afara de cele de mai jos pentru a merge la directia de taxe Alba-Iulia ?
- certificat atestare fiscala
- contract vanzare-cumparare in 5 exemplare
- carte identitate masina
- talon
- C.I. vanzator si cumparator, original + copie
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: patraule2 , utilizator 22:49, 14 Decembrie 2022
Daca nu sunteti consemnat in documentele vehiculului proprietar,pentru a parcurge procedura aveti nevoie de procura din partea tatalui dv
M-am exprimat ambiguu. Eu sunt proprietarul autoturismului, si vreau ca tatal meu sa devina noul proprietar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lipsa certificat fiscal Alin198010 Alin198010 Intenționez să achiziționeze un autoturism Sh, dar vânzătorul(actualul proprietar)este din HD, iar mașina este imatriculata pe B, iar actualul ... (vezi toată discuția)
Se poate trece vama în moldova cu masina inmatriculata pe alta persoana decat proprietarul? sedrev sedrev Am achizitionat de curand o masina, mai exact pe 12.02.2018. Am facut \"contract de instrainare-dobandire a unui mijloc de transport\", iar acest act a fost ... (vezi toată discuția)
Contract comodat auto + certificat fiscal ? trafyctz trafyctz Buna ziua, intentionez sa vand o masina inmatriculata inainte de 2006, deci, cu taxa de timbru neplatita iar pentru a evita platirea taxei cel care o cumpara ... (vezi toată discuția)