Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Eligibilitate post functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Eligibilitate post functionar public

Buna ziua,

Nu am gasit nici o lege care sa precizeze exact sau sa ernumere ocupatiile din COR care sa se incadreze la vechime în specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice. Postul respectiv necesita studii superioare economice.

Functia Analist servicii clienti(functie care necesita studii superioare in COR) se incadreaza in vechime în specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice(am fost incadrat pe aceasta functie pe baza diplomei de licenta de econoimist cu durata de 4 ani)?

Va multumesc anticipat pentru un raspuns.

Toate cele bune,

Avand in vedere faptul ca ati fost angajat pe baza diplomei de facultate si v-ati desfasurat activitatea in domeniul in care ati absolvit (trebuie sa dovediti acest fapt , atat cu carnetul de munca cat si cu o adeverinta de la fostul loc de munca din care sa rezulte ca activitatea desfasurata de dvs. era in domeniul economic), da, acea activitate de "analist servicii clienti" este luata in considerare ca vechime in specialitatea studiilor in vederea ocuparii unei functii publice.
Buna

Va multumesc din suflet pt raspunsul acordat.

Toate cele bune