Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

VA INTREB DACA SE POATE ANULA UN CERTIFICAT DE MOSTENITOR cu probleme de vicii procedurale,la notar [in urma cu 30 ani]si deschis tot la notar sucesiune amiabila?multumesc
olga2011, utilizator
In ce consta acele vicii?
certif.de mostenitor s-a eliberat doar pe numele unui frate din patru,ceilalti n-au stiut nimic n-au fost citati [au aflat acuma ].certif n-a fost revendicat dupa 30 ani, o sora a ramas in casa respectiva si s-a ocupat de tot,fratele a decedat si copii lui doresc sa intre in posesia casei.multumesc
Nu e viciu de procedură. Iar citarea nu e obligatorie, tocmai pentru că procedura succesorala notariala se bazează pe acordul și voința tuturor moștenitorilor.
Cel mai probabil, fratele respectiv și martorii au declarat că este unicul fiu.
Certificatul de mostenitor poate fi anulat în instanță.
Va rog sa mi spuneti daca certif. de mostenitor se poate anula de fiul celui care l-a primit(tatăl fiind decedat), la același notar care l a și eliberat.,dandu-si seama de greșeală făcută de tatăl lor și doresc sa scape de povară.multumesc

raluk0207 a scris:

Nu e viciu de procedură. Iar citarea nu e obligatorie, tocmai pentru că procedura succesorala notariala se bazează pe acordul și voința tuturor moștenitorilor.
Cel mai probabil, fratele respectiv și martorii au declarat că este unicul fiu.
Certificatul de mostenitor poate fi anulat în instanță.