avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

VA INTREB DACA SE POATE ANULA UN CERTIFICAT DE MOSTENITOR cu probleme de vicii procedurale,la notar [in urma cu 30 ani]si deschis tot la notar sucesiune amiabila?multumesc
Ultima modificare: Luni, 22 Iunie 2020
olga2011, utilizator
Cel mai recent răspuns: olga2011 , utilizator 17:38, 30 August 2022
In ce consta acele vicii?
certif.de mostenitor s-a eliberat doar pe numele unui frate din patru,ceilalti n-au stiut nimic n-au fost citati [au aflat acuma ].certif n-a fost revendicat dupa 30 ani, o sora a ramas in casa respectiva si s-a ocupat de tot,fratele a decedat si copii lui doresc sa intre in posesia casei.multumesc
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e viciu de procedură. Iar citarea nu e obligatorie, tocmai pentru că procedura succesorala notariala se bazează pe acordul și voința tuturor moștenitorilor.
Cel mai probabil, fratele respectiv și martorii au declarat că este unicul fiu.
Certificatul de mostenitor poate fi anulat în instanță.
Va rog sa mi spuneti daca certif. de mostenitor se poate anula de fiul celui care l-a primit(tatăl fiind decedat), la același notar care l a și eliberat.,dandu-si seama de greșeală făcută de tatăl lor și doresc sa scape de povară.multumesc

raluk0207 a scris:

Nu e viciu de procedură. Iar citarea nu e obligatorie, tocmai pentru că procedura succesorala notariala se bazează pe acordul și voința tuturor moștenitorilor.
Cel mai probabil, fratele respectiv și martorii au declarat că este unicul fiu.
Certificatul de mostenitor poate fi anulat în instanță.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sucesiune cu probleme va rog sa mi rsp.in anul 1976 a decedat tatal meu,in anul 1993 ... olga2011 olga2011 va rog sa mi rsp.in anul 1976 a decedat tatal meu,in anul 1993 a decedat mama.o sora a deschis sucesiune dupa mama doar, si a castigat toata casa,ceilalti 2 ... (vezi toată discuția)
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez ptr. anularea unui certificat ... olga2011 olga2011 va rog sa-mi spuneti cum sa procedez ptr. anularaea unu certificat de mostenitor[din anul 1991] de care am aflat acuma cu ocazia unui alt proces.suntem 5 frati ... (vezi toată discuția)
Întrebare succesiune: se poate cere anularea unui certif.de moștenitor ... olga2011 olga2011 Întrebare: se poate cere anularea unui certif.de moștenitor eliberat in 1991 după mama mea decedată în 1990 fara că ea sa fi avut ceva pe numele ei.Tata ... (vezi toată discuția)