Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sucesiune cu probleme va rog sa mi rsp.in anul 1976 a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sucesiune cu probleme va rog sa mi rsp.in anul 1976 a decedat tatal meu,in anul 1993 ...

va rog sa mi rsp.in anul 1976 a decedat tatal meu,in anul 1993 a decedat mama.o sora a deschis sucesiune dupa mama doar, si a castigat toata casa,ceilalti 2 frati neprezentandu-se[ei spun ca nu au fost citati].intreb era posibil sa se deschida suces.dupa mama fara a se deschide intai dupa tata,toate terenurile si casa erau pe numele tatalui.ceilalti frati au fost exclusi. sora nu a anuntat primaria,n-a revendicat casa,n-a platit 30 de ani impozite.putem cere anularea certif.de mostenitor?multumesc.
Buna ziua,

Problema pe care o expuneți dumneavoastră necesita o analiza complexa, motiv pentru care va recomand sa apelați la un avocat.

Pe scurt, dacă mama a decedat după tata, dacă s a deschis succesiunea după mama (aspect care trebuie verificat și eventual analizata hotărârea) întâi trebuia deschisă succesiunea după tata, pentru a se realiza ieșirea din devălmășie (din nou, e de verificat dacă a fost sau nu deschisă succesiunea după tata).

Pe de alta parte, ceilalți mostenitori trebuiau sa accepte moștenirea, după mama si după tata, in termen de un an de la data deschiderii succesiunii. Acceptarea moștenitorii se poate realiza și prin acte de acceptare tacită (din nou e de analizat)

Anularea certificatului de Moștenitor poate fi solicitată după analizarea aspectelor de mai sus.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Problema pe care o expuneți dumneavoastră necesita o analiza complexa, motiv pentru care va recomand sa apelați la un avocat.

Pe scurt, dacă mama a decedat după tata, dacă s a deschis succesiunea după mama (aspect care trebuie verificat și eventual analizata hotărârea) întâi trebuia deschisă succesiunea după tata, pentru a se realiza ieșirea din devălmășie (din nou, e de verificat dacă a fost sau nu deschisă succesiunea după tata).

Pe de alta parte, ceilalți mostenitori trebuiau sa accepte moștenirea, după mama si după tata, in termen de un an de la data deschiderii succesiunii. Acceptarea moștenitorii se poate realiza și prin acte de acceptare tacită (din nou e de analizat)

Anularea certificatului de Moștenitor poate fi solicitată după analizarea aspectelor de mai sus.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea

Asta e problema că nu se a făcut succesiunea după tată iar mama nu avea nimic pe numele ei.e vb de casa părintească unde a rămas un frate.
Trebuie analizata succesiunea după mama, însemnând analizarea hotararii judecătorești de care faceți vorbire. In masura in care anumite bunuri nu au fost incluse in masa succesorala se emite un certificat suplimentar de Moștenitor. Pe de alta parte, dacă nu s a deschis succesiunea după tata puteți sa o deschideți la acest moment.
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat