Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... va rog sa-mi spuneti cum sa procedez ptr. anularea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

va rog sa-mi spuneti cum sa procedez ptr. anularea unui certificat ...

va rog sa-mi spuneti cum sa procedez ptr. anularaea unu certificat de mostenitor[din anul 1991] de care am aflat acuma cu ocazia unui alt proces.suntem 5 frati si unul a cerut la notar deschiderea succesiuni dupa mama[decedata in 1990}tata a decedat in 1973 toate bunurile erau pe numele lui.dupa el nu s-a deschis succesiune.fratele resp. a cerut casa parinteasca in cota de 1/1 desi in casa locuia alt frate si o sora se ocupa de gospodarie si plata impozitelor.Prin negarea celorlalti frati ,neanuntati si minciuni ,notarul i-a inscris pe ceilalti frati renuntatori.Am dori sa anulam acest certificat si sa trecem la deschiderea succesiuni dupa ambii parinti pentru toti frati.V-as ruga un model de cerere in instanta de anulare si eventual sa-mi spuneti ce sanse de reusita sunt. multumesc.

~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua, pentru a spune sansele de reusita trebuie studiate documentele: certificatul de mostenitor, actele de proprietate asupra bunurilor ce compun masa partajabila, actele de acceptare a succesiunii, dovada filiatiei etc. In urma studierii acestor documente, un avocat va poate ajuta cu redactarea actiunii.

Cu stima,
Av. Madalina Pascu
Madalina Pascu, Avocat
d-na avocat,beneficiari acelui certif de mostenitor din 1991, s-au luminat si au realizat gresala facuta si doresc sa anuleze acel certi.f..nerevendicat si ascuns atatia ani..ar dori sa_l anuleze la notar daca se poate,si sa inceapa o alta sucesiune cu toti frati.. Daca semneaza toti fii mostenitori ai celui care a primit acel certif. se poate anula?multumesc
Nu se poate, trebuie prin instanta chiar daca toata lumea e de acord. Desigur ca daca toata lumea e de acord, dosarul in instanta va merge mai repede si mai usor. Actionati acum cat aveti recunoasterea din partea celorlalti si luati legatura cu un avocat sa va ajute cu actele cum v-am explicat.

Cu stima,
Av.Madalina Pascu
Asta știam și eu.am întrebat altceva și mi ați rsp.altceva multumesc

Madalina Pascu a scris:

Nu se poate, trebuie prin instanta chiar daca toata lumea e de acord. Desigur ca daca toata lumea e de acord, dosarul in instanta va merge mai repede si mai usor. Actionati acum cat aveti recunoasterea din partea celorlalti si luati legatura cu un avocat sa va ajute cu actele cum v-am explicat.

Cu stima,
Av.Madalina Pascu