Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva - drepturi angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva - drepturi angajati

Buna ziua!
De ce drepturi beneficiaza angajatii in cazul unei concedieri colective ( circa 350 angajati) de la o societate comerciala de salubrizare, care momentan se afla in procedura de insolventa, care urmeaza sa intre in faliment? Mai este de actualitate OUG nr. 98/1999 actualizata - salarii compensatorii?
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.