avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Evaluare - conform sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Evaluare - conform sau nu?

Buna,

As vrea sa stiu care din rezultate se ia in considerare.la inceputul anului am avut evaluarea si am avult calificativul "insuficient" , dupa aceasta, la cateva luni am fost convocata pentru cercetare de necorespundere profesionala unde am iesit ok.As vrea sa stiu daca rezultatul convocarii pentru cercetare de necorespundere profesionala anuleaza rezultatul primei evaluari?Adica acum sunt conform sau am ramas tot cu insuficient?

Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:53, 17 Decembrie 2009
Rezultatul convocarii anuleaza rezultatul evaluarii.
Ptr ca acea convocare s-a facut ca urmare a calificativului obtinut la evaluare. Daca comisia a constatat ca rezultatul evaluarii nu este real si a stipulat in procesul-verbal de cercetare ca sunteti ok, atunci sunteti OK.
Astazi am primit urmatorul raspuns de la RU: " In urma Comisiei pentru Necorespundere Profesionala s-a dovedit ca iti poti continua activitateain firma, dar acest lucru nu anuleaza evaluarea rezultatelor tale anterioare.
Asadar calificativul tau la evaluare ramane Inferior pana la urmatoare evaluare din 2009."
Chiar asa este corect cum spun ei?

Multumesc

Ar trebui sa ii intrebati, in acest caz, care a fost rolul comisiei ?
daca rezultatul evaluarii ramane acelasi, la ce foloseste rezultatul comisiei?
In mod normal, in urma noii evaluari trebuia sa se primeasca un nou calificativ.
Intr-adevar acesta nu il va sterge pe cel vechi, dar se noteaza evolutia.
yo_ionela a scris:

Astazi am primit urmatorul raspuns de la RU: " In urma Comisiei pentru Necorespundere Profesionala s-a dovedit ca iti poti continua activitateain firma, dar acest lucru nu anuleaza evaluarea rezultatelor tale anterioare.
Asadar calificativul tau la evaluare ramane Inferior pana la urmatoare evaluare din 2009."
Chiar asa este corect cum spun ei?

Multumesc




Apare necesitatea unor neclaritati:

-dvs. aveati posibilitatea de a contesta evaluarea?
-evaluarea este numai profesionala sau inrtruneste si elemente comportamentale, de comunicare,spirit de echipa,etc?
-aveti procedura de lucru privind evaluarea salariatilor,acest lucru este stipulat in Regulamentul intern?
-rolul comisiei de necorespundere profesionala este numai pentru a analiza daca vi se desface contractul de munca? nu are si rol corector,in sensul ca impune o reevaluare ?

Cred ca ar trebui sa cunoasteti rezolutia comisiei intrucat rolul acesteia mi se pare a fi limitativ,in mod normal trebuia sa vi se faca o reevaluare de seful dvs. asistat de o persoana din comisie.

Alte discuții în legătură

Evaluare yo_ionela yo_ionela Buna ziua, in urma evaluarii de la inceputul anului superiorii mei directi mi-au acordat calificativul inferior asteptarilor, dupa 4 luni de la aceasta am ... (vezi toată discuția)
Concediere pentru necorespundere lilianan lilianan Buna ziua , E suficienta pentru concedierea unui salariat pentru necorespundere profesionala fisa de evaluare cu calificativul insuficient? pot sa fac ... (vezi toată discuția)
Contractul colectiv de munca yo_ionela yo_ionela Voi fi cercetata pentru necorespundere profesionala in temeiul art 77 alin 3 din CCM.Eu lucrez la o societate comerciala si nu am semnat vreun contract ... (vezi toată discuția)