Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Evaluare - conform sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Evaluare - conform sau nu?

Buna,

As vrea sa stiu care din rezultate se ia in considerare.la inceputul anului am avut evaluarea si am avult calificativul "insuficient" , dupa aceasta, la cateva luni am fost convocata pentru cercetare de necorespundere profesionala unde am iesit ok.As vrea sa stiu daca rezultatul convocarii pentru cercetare de necorespundere profesionala anuleaza rezultatul primei evaluari?Adica acum sunt conform sau am ramas tot cu insuficient?

Multumesc frumos
Rezultatul convocarii anuleaza rezultatul evaluarii.
Ptr ca acea convocare s-a facut ca urmare a calificativului obtinut la evaluare. Daca comisia a constatat ca rezultatul evaluarii nu este real si a stipulat in procesul-verbal de cercetare ca sunteti ok, atunci sunteti OK.
Astazi am primit urmatorul raspuns de la RU: " In urma Comisiei pentru Necorespundere Profesionala s-a dovedit ca iti poti continua activitateain firma, dar acest lucru nu anuleaza evaluarea rezultatelor tale anterioare.
Asadar calificativul tau la evaluare ramane Inferior pana la urmatoare evaluare din 2009."
Chiar asa este corect cum spun ei?

Multumesc

Ar trebui sa ii intrebati, in acest caz, care a fost rolul comisiei ?
daca rezultatul evaluarii ramane acelasi, la ce foloseste rezultatul comisiei?
In mod normal, in urma noii evaluari trebuia sa se primeasca un nou calificativ.
Intr-adevar acesta nu il va sterge pe cel vechi, dar se noteaza evolutia.
yo_ionela a scris:

Astazi am primit urmatorul raspuns de la RU: " In urma Comisiei pentru Necorespundere Profesionala s-a dovedit ca iti poti continua activitateain firma, dar acest lucru nu anuleaza evaluarea rezultatelor tale anterioare.
Asadar calificativul tau la evaluare ramane Inferior pana la urmatoare evaluare din 2009."
Chiar asa este corect cum spun ei?

Multumesc

Apare necesitatea unor neclaritati:

-dvs. aveati posibilitatea de a contesta evaluarea?
-evaluarea este numai profesionala sau inrtruneste si elemente comportamentale, de comunicare,spirit de echipa,etc?
-aveti procedura de lucru privind evaluarea salariatilor,acest lucru este stipulat in Regulamentul intern?
-rolul comisiei de necorespundere profesionala este numai pentru a analiza daca vi se desface contractul de munca? nu are si rol corector,in sensul ca impune o reevaluare ?

Cred ca ar trebui sa cunoasteti rezolutia comisiei intrucat rolul acesteia mi se pare a fi limitativ,in mod normal trebuia sa vi se faca o reevaluare de seful dvs. asistat de o persoana din comisie.