avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... evaluare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

evaluare

Buna ziua,

in urma evaluarii de la inceputul anului superiorii mei directi mi-au acordat calificativul inferior asteptarilor, dupa 4 luni de la aceasta am primit o scrisoare de convocare pentru necorespundere profesionala de la RU, am fost la Bucuresti pentru cercetare iar in urma cercetarii pentru necorespundere profesionala am fost conform asteptarilor, deci ok .La sarbatorile de pasti au primit primele doar cei care au iesit ok la evaluare.Cel mai probabil asa se va proceda si cu prima de Craciun (dupa statisticile oficiale de pe primul semestru al anului firma e pe profit)nelamurerea mea este acum: care din evaluari se va lua in calcul in cazul meu cea de la inceputul anului cand am fost scoasa ca si inferior asteptarilor sau cea rezultata din cercetarea pentru necorespundere profesionala unde a fost ok?
Cum ar fi conform legii?

Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: yo_ionela , utilizator 18:06, 9 Decembrie 2009
Prima de Craciu sau de Paste nu este o prima garantata de legialatia in vigoare si este la latitudinea angajtorului daca acorda sau nu. Aceste prime sunt prevazute in contractul individual de munca?
Daca da si nu este mentionata nici o conditie, atunci trebuie sa va fie acordate.
Daca nu, dar in Reglamentul Intern este prevazuta procedura de acordare a primelor, atunci trebuie sa consulati Regulamentul sa vedeti ce presupune.
Primle de Pste /Craciun se acorda doar acelora care au aceasta prevedere in CCM la nivel de unitate.

De obicei acesta se acorda pentru evenimentele respective in functie de timpul lucrat si de sanctiunile disciplinare aplicate.

In ceea ce priveste evaluarea profesionala,aceasta se i-a in considerare la acordarea primelor de performanta,promovari,etc.
nikol.ilea a scris:

Prima de Craciu sau de Paste nu este o prima garantata de legialatia in vigoare si este la latitudinea angajtorului daca acorda sau nu. Aceste prime sunt prevazute in contractul individual de munca?
Daca da si nu este mentionata nici o conditie, atunci trebuie sa va fie acordate.
Daca nu, dar in Reglamentul Intern este prevazuta procedura de acordare a primelor, atunci trebuie sa consulati Regulamentul sa vedeti ce presupune.


Tocmai a venit grilele pentru prima de Craciun deci se acorda in aceleasi conditii ca si data trecuta(cum am relalat in prima postare).
Va intreb acum , legal , de care rezultat ar trebui sa se tina cont?


Multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evaluare - conform sau nu? yo_ionela yo_ionela Buna, As vrea sa stiu care din rezultate se ia in considerare.la inceputul anului am avut evaluarea si am avult calificativul \"insuficient\" , dupa ... (vezi toată discuția)
Contractul colectiv de munca yo_ionela yo_ionela Voi fi cercetata pentru necorespundere profesionala in temeiul art 77 alin 3 din CCM.Eu lucrez la o societate comerciala si nu am semnat vreun contract ... (vezi toată discuția)
Provovare pe post sanda1956 sanda1956 care sunt conditiile de promovare a personalului contractual de treapta I la IA, studii medii (vezi toată discuția)