Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Taxe si obligatii pt achizitie teren cu casa ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Taxe si obligatii pt achizitie teren cu casa batraneasca

Buna seara,
Doresc sa cumpar un teren de 4000 mp (2000 mp cc, 2000 mp arabil) cu o casa batraneasca in Com. Butimanu, sat Barbuceanu.. Ma intereseaza urmatoarele:
1) Care sunt actele necesare cu care trebuie sa vina cumparatorul la notar?
2) La ce taxe ar trebui sa ma astep eu ca si cumparator?
3) Pretul de vanzare este de 15.500 EUR. Pretul agreat cu vanzatorul este 14600 EUR + 800 Lire sterline. Nu fac credit, lirele le am cash, euro in cont. Ce solutii avem sa facem aceasta tranzactie? Care este momentul platii efective?
4) Care sunt obligatiile mele ulterioare dupa ce se semneaza contractul de vanzare cumparare?

Daca este nevoie de alte detalii va rog sa imi spuneti!

Multumesc!
1. Actul de identitate
2. Când vă programați cumpărarea la notar și trimiteți copii ale actelor, veți fi informat cu o precizie de 99%. Notarul trebuie să facă verificări prealabile.
3. Notarul trebuie să scrie și cumpărătorul să declare că a primit banii. Opțiunile de plată sunt variate.
4. Trebuie sa treceți intabularea pe numele dvs (asta o face notarul) și să vă înscrieți în rolul fiscal de la primărie ( asta o faceți dvs)
adriandimitriu, utilizator