Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Procedura refuz mașina cumpărată de noua
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Procedura refuz mașina cumpărată de noua

Buna ziua,
Care este procedura, in cazul persoanelor juridice, pentru a refuza o mașina cumpărată de noua, acum doi ani, pe care de 6 luni o tot retrimit in service, fără a se remedia problemele?
Mașina are 30 de mii km, prezintă probleme grave de ordin mecanic, vibrații și zgomote la rulare, care se resimt in tot habitaclul; vibrează bordul, portierele, uneori și parbrizul.
Plus alte probleme de Soft/electronica (clima defecta, aburire geamuri, AC-ul setat la 18 grade bagă aer fierbinte, se blochează ecranele, camerele și harta in bord)
Am retrimis mașina in service pentru a 5-a oară in ultimele 6 luni.
Se trage de timp, sunt chemat la probe, deoarece service-ul spune ca cele reclamate nu s-au confirmat, deși le-am transmis imagini video, in care se aude cum vibrează/zornăie parbrizul!!
Mașina mai are garanție încă un an, in limita a 100 mii km.
Care este procedura de refuz? Exista o procedura interna a dealerilor de răscumpărare a mașinilor cu defecte din fabricație?
Menționez ca vorbim de un automobil premium de aproximativ 100k €, la care a fost necesară înlocuirea rulmenților la doar 30 de mii km (50% rulată in afara țării).
La protectia consumatorului probabil ca nu pot apela, deoarece mașina am cumpărat-o pe societate; deși, ca persoana fizica, am mers cu stres 4 mii de km, cu vibrații și zgomote dinspre puntea față, și am șters șiroaiele de apa de pe parbriz cu prosopul :/

Poate sa solicit o expertiza tehnica, din partea unui expert autorizat, care sa spună dacă mașina merge sau nu in parametri, și dacă prezintă siguranța. O recomandare?

(Brandul are originea intr-o țară recent ieșită din UE )
EcogreenMetal, utilizator
pesoanele juridice angajeaza profesionisti care sa le rezolve problemele: permanent sau temporar. intre persoane juridice, controversele se rezolva: amiabil, prin arbitraj sau in instanta. daca amiabil nu reusiti, luati-va un avocat si evaluati impreuna situatia.
nu exista procedura tip
adriandimitriu, utilizator