Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... proprietari la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

proprietari la bloc

Buna ziua
Suntem o asociatie de proprietari si vrem sa reparam acoperisul blocului.
Avem o famile in bloc care nu vrea sa contribuie la reparatie.
Cum putem sa il determinam sa participe la reparatia acoperisului ?
Faceți reparația pe banii dvs.,apoi le executați silit partea lor. Asta dacă nu se răzgândesc. S-ar putea să fie nevoie să mergeți în instanță
Faceti o adunare generala, votati reparatia.cei care nu vor sa participe,nu au incotro. Reparatia se achita din fondul de reparatii la care toti sunt obligati sa participe.
Initial presedintele de asociatie sa comunice respectivilor proprietari ca locuind in imobil de locuit in comun le revin obligatii legale prevazute de disp L nr 196/2018
Executati reparatiile pe care le apreciati necesare,cele hotarate de adunarea generala,impuneti pe lista lunara de intretinere costurile individuale
Daca familia refuza sa achite c/v intretinere lunara,legiuitorul a prevazut dispozitii concrete recuperare debite neachitate in termenul stabilit-inclusiv prin instituire privilegiu imobiliar si actionare in instanta rau platnici