avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj tehnic 2010
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj tehnic 2010

Ce prevedere este in vigoare pt somaj tehnic in anul 2010 ?


Cat timp poate beneficia un angajat de concediu fara plata si cum afecteaza acesta somajul tehnic / somajul ?
Cel mai recent răspuns: bvr , utilizator 12:17, 13 Septembrie 2010
1. Aveti rabdare sa vedem ce se intampla!
2. Nu ne putem da cu parerea in baza unor spuse, fie ele si de catre primul ministru.
Unde gasesc ordonanta care afost adoptata astazi cu privire la somajul tehnic ?

1. Nu aveti rabdare, deloc! Daca abia astazi a fost adoptata in Guvern, zilele acestea o sa apara si in M.O. si abia atunci o puteti citi.
2. Pana atunci intrati pe:
www.avocatnet.ro/content/art...
si cititi ceva comentarii.
Ultima modificare: Vineri, 5 Februarie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc foarte mult .
A fost adoptata intr-adevar ieri si se aplica de la 1 februarie , dar aceasta probabil pentru cei care si-au trimis deja angajatii in somaj tehnic doar in baza promisiunii .

Vroiam sa stiu daca se stie procedura .
La ce ajuta ca intra de la 1 februarie in vigoare dar apare in MO la jumatatea lunii ?
Practic pe 1 februarie nu se stia in temeiul carui act sa se faca acesta intrare in somaj tehnic si nici acum nu stiu daca pana la aparitia in MO un angajator poate aplica aceasta masura .
A aparut pana la urma in monitorul oficial?

Alte discuții în legătură

Somaj tehnic ContSters75393 ContSters75393 Cine are obligatia de a asigura somajul tehnic (75%) angajatorul sau statul roman.Si care este perioada maxima in care se poate beneficia de somaj tehnic ptr ... (vezi toată discuția)
Oug 4/05.02.2010 Doina Elena Doina Elena A aparut mult asteptata ordonanta privind somajul tehnic, publicata in MOf. nr. 93/10.02.2010.....=D> (vezi toată discuția)
Somaj tehnic fritache fritache va rog sa-mi spuneti care sunt avantajele si dezavantajele somajului tehnic si a concediului fara plata 5 zile pe luna pentru angajatii unui institut care are ... (vezi toată discuția)