Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pfa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pfa

Buna ziua. Am detinut un pfa pe care l-am inchis acum doi ani. Il pot redeschide ? Sau va trebui sa fac toata procedura de la zero ?
Care sunt conditiile de plata a taxelor obligatorii la stat pt un pfa ? Ma refer la cas si pensii. Pot opta pentru o pensie privata ,sau sumt obligata sa cotizez la stat ?
Procedura de la zero.
Contributii sociale cass si cas trebuie obligatoriu sa platiti pe pfa prin declaratia unica anuala, doar daca venitul net anual adica total venituri anuale incasate - total cheltuieli deductibile anuale platite (fara cotributiile sociale) este peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie.
Altfel, doar daca doriti.