Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Taxe PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Taxe PFA

Bună ziua,

Dacă sunt angajată și am și PFA care nu are legătură cu domeniul de activitate în care sunt angajată, pentru PFA mai plătesc taxe la sănătate și CAS?

Mulțumesc.
Otar, utilizator
Faptul daca va trebui sa platiti sau nu si cotributiile sociale la sanatate 10% si pensie 25% pe pfa, nu are legatura cu faptul ca intre timp mai aveti in alta parte si un contract de munca valabil.
Trebuie sa verificati doar daca venitul net anual al pfa adica total incasari anuale - total cheltuieli deductibile platite anual este peste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie care in acest an de exemplu, este 24960 lei. Daca este peste si deci trebuie sa platiti, procentele pentru contributiile respective se aplica doar la valoare plafonului.
Multumesc de raspuns,

Adica daca am sub plafonul indicat nu platesc sanatate si pensie?
Nu sunteti obligata.