Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act Aditional la CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act Aditional la CIM

Buna,
Am o intrebare privind schimbarea unei norme de munca a unui angajat care urmeaza sa revina din CIC. Angajatul respectiv vrea sa se intoarca la munca la o norma redusa (6h), ca atare, cineva imi spunea ca nu se poate face modificarea de norma decat din luna urmatoare pe motiv ca actul aditional se poate intocmi si sa produca efecte doar din a 2-a zi a revenirii la munca cf. Codului Muncii. Iar acest fapt duce la influentarea D112, pt ca prima zi de revenire ar avea o norma de 8h, iar restul lunii o norma de 6h... Intrebarea mea este, nu se poate intocmi un Act additional de modificare norma pt. un angajat revenit din CIC exact de la data incetarii suspendarii CIM, mai exact angajatul nu poate reveni din suspendare direct cu norma redusa?
Multumesc!
Se poate intocmi un Act aditional de modificare norma pentru un angajat care revine din CCC exact cu data inceperii activitatii dupa revenire.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns!