avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Masina stricata de mecanic in service
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Masina stricata de mecanic in service

Buna ziua,
Acum 2 saptamani am lasa masina in serivce pentru a i se schimba uleiul de la cutia de viteze (e vorba de o masina automata). Cand am fost sa ridic masina am observat ca ceva nu era in regula si m-am reintors la service, mecanicul constatand ca a stricat o piesa a cutiei. Au mai tinut masina la ei pe motiv ca vor comanda o alta piesa si o vor schimba. Astazi am fost sa ridic masina si mi se spune ca, cutia e sparta. Si ca ei nu pot plati o cutie noua si sa-i dam judecata, astea au fost vorbele lor....Ce pot face in situatia aceasta! Multumesc! Masina este tot la ei
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:00, 29 Iunie 2020
o expertiza a masinii
Puteți încerca inițial cu o somație prin avocat și doar dacă nu produce efecte să formulați fie o acțiune în răspundere civilă contractuală solicitând repararea prejudiciului cauzat de îndeplinirea necorespunzătoare a serviciilor contractate fie executarea obligațiilor contractuale!
Pe plan probațional, se va solicita insclusiv o expertiza tehnică!
Initial este necesar sa realizati expertiza tehnica care sa concluzioneze defectele existenete,eventual perioada in care au fost produse acestea
Nortificati oficial operatorul economic cu obligatia remedierii defectiunii/prejudiciului generat de operatiile /manevrele aplicate in service-sub sanctiunea obligarii la plata a chetuielilor aferente solutionarii in instanta,unde puteti solicita si daune pentru perioada cat nu ati putut beneficia de bunul mobil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, stau intr un bloc cu 4 etaje vecinul de deasupra a făcut modificări ... Claudia1477 Claudia1477 Buna ziua,stau intr un bloc cu 4 etaje Vecinul de sus,eu fiind la parter. A făcut modificări neautorizate in baie iar in urma acestora ma inunda des,am ... (vezi toată discuția)
Imprumut ionut_printi ionut_printi Buna ziua. as dorii sa ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri. Am sa va povestec. Acum o luna am gasit o masina pe internet marca ROVER 75. Dupa mai multe ... (vezi toată discuția)
Fara garantie ! nissan qashaqai franco_leon7 franco_leon7 Sant utilizatorul unui auto Nissan Qashaqai 1.6,benzina,lessing,am facut revizia la 30mii km cu un pret destul de mare (1200Ron) dar problemele au inceput ... (vezi toată discuția)