Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... desfierea unui copil infiat dupa casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

desfierea unui copil infiat dupa casatorie

va rog mult sa ma ajutati cu raspunsuri deoarece este foarte important pentru fratele meu sa stie deoarece sotia are pretentie ca fratele meu sa plateasca pensie alimentara minorului in varsta de 8 ani. va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra
claudettes, utilizator
Buna ziua. Pana la urma , copilul , chiar fiind al sotiei ,dintr-o casatorie anterioara, fratele dvs. l-a adoptat sau nu? Fiindca daca l-a adoptat, lucrurile stau foarte clar: indatoririle parintesti se vor mentine, indiferent de aceea ce isi doreste fratele. Daca insa nu l-a adoptat, nu are nici indatoriri, decat poate , unele de ordin moral....
Daca a adoptat copilul legal fratele dvs. are aceleasi obligatii pe care le are tatal biologic.
Daca nu, atunci nu are nici o obligatie. Poate morala, cum spune colega mea mai sus.
Gabriela Mihai, Avocat
Joi, 17 Decembrie 2009, 14:41
claude: ,,nu cred ca s-a inteles prea bn ce am vrut sa spun: copilul nu este infiat de amandoi... este al sotiei din prima casatorie de asta fratele meu nu mai doreste sa aiba de a face cu copilui desi acesta ce e drept nu are nici o vina insa el nu il mai vrea deoarece cum am specificat si mai sus nu il respecta si ii vorbeste neciviincios. va multumesc

legally a scris:

Buna ziua. Pana la urma , copilul , chiar fiind al sotiei ,dintr-o casatorie anterioara, fratele dvs. l-a adoptat sau nu? Fiindca daca l-a adoptat, lucrurile stau foarte clar: indatoririle parintesti se vor mentine, indiferent de aceea ce isi doreste fratele. Daca insa nu l-a adoptat, nu are nici indatoriri, decat poate , unele de ordin moral....

Domnule Claudiu,
pana la urma a fost sau nu adoptat copilul in cauza?
caci totusi e un COPIL la mijloc ! nu un puffy cumparat din piata !
cu respect,

iar pe viitor daca mai aveti nevoie de parerile persoanelor de pe acest forum,ar fi in avantajul dvs daca ne-ati explica exact si in linii mari, problema ca noi sa va putem ajuta cu vreun sfat fie el chiar si de ordin moral. ;)

Sanatate multa
Fratele dumneavoastra este o nulitate daca a infiat un copil si acum nu stie cum sa se descotoroseasca de el...Rusine...asemenea oameni ar trebui judecati aspru de instanta....de o femeie te desparti...uiti...un copil?!, chiar daca-i infiat e un copil care va creste si va deveni un adult....copilaria ne marcheaza pe toti....asa se nasc monstri....din monstri ca fratele amintit ...
E clar ca minorul este infiat.Deci tatal este obligat sa plateasca pensia de intretinere in favoarea copilului fie ca vrea sau nu.Nu exista nici un tertip in a scapa de aceasta indatorire.Si e firesc sa fie asa.Ce vina are minorul ca parintii nu se mai inteleg.