Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta casa fata de hotar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta casa fata de hotar

Buna seara, sunt posesorul unui teren atribuit gratuit de primarie pentru tineri, prin contract de comodat la fel ca si vecinii mei, am inteles ca trebuie sa fac un act notarial cu vecinul daca apropii casa cam la 1 metru de hotar, prin absurd, daca vecinul nu-si construieste casa in termenul legal, pierde terenul si i se va atribui unui alt tanar, prin urmare, daca vecinul meu cu care am semnat actul notarial pierde terenul, acesta ramane valabil in continuare? Adica sa nu ma trezesc ca vine un alt proprietar si sa se ridice cu pretentii ca am casa construita prea aproape de el
Multumesc frumos!
florentin86, utilizator