avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de chemare in judecata care include actele unei ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de chemare in judecata care include actele unei alte persoane si alte probleme

Buana seara!

De curand am primit o cerere de chemare in judecata (cerere de valoare redusa) la care trebuie sa depun intampinare.

Pe scurt, este vorba de un contract cu Vodafone care a fost reziliat prin portarea la alt operator, Vodafone a emis o factura pe baza unor termeni si conditii generale, factura pe care nu am platit-o si consider ca nici nu trebuie sa o platesc.

In actele transmise de catre instanta am primit documentele depuse de reclamant doar ca exista unele neconcordante:
- la dosar apar facturile unei alte persoane (cu niste sume total diferite de cererea reclamantului)
- la dosar apare un exemplar printat de pe site-ul vodafone cu "termenii si conditiile pentru persoane juridice" (contractul a fost incheiat pe persoana fizica)

As dori sa stiu cum as putea cere instantei sa oblige reclamantul sa depuna documentele corecte sau sa anuleze cererea.

De asemenea, reclamantul a cesionat drepturile de la Vodafone in 2016, as dori sa stiu daca exista un mod de a verifica daca aceasta cesiune a fost corecta (stiu ca au fost ceva probleme cu cesiunile acestor drepturi) - am primit o notificare care se pare ca mi-a fost trimisa (nu am primit-o prin posta).

Mai mult decat atat as dori sa mentionez in intampinare faptul ca datoria s-a prescris.

Ma puteti ghida despre cum as putea sa includ in intampinare toate aceste lucruri?

Multumesc,
Bogdan
Ultima modificare: Marți, 30 Iunie 2020
BogdanH, utilizator
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 09:16, 1 Iulie 2020
Bună seara,

Arătați-i instantei fix ceea ce ați precizat și aici.
Faceți mențiuni cu privire la faptul ca facturile sunt pe un alt nume, ca nu corespund cu realitatea.

De asemenea, dacă considerați ca e aplicabila prescripția, invocați și argumentati instantei necesitatea invocarii excepției prescripției.
Solicitati instantei sa pună în vedere reclamantului sa depună contractul încheiat sau depuneți dvs o copie conforma cu originalul.
Pe langa cele deja invederate, invocati si exceptia lipsei calitatii procesuale pasive!
Desigur, varianta optima ar fi sa contractati servicii avocatiale de redactare, pentru optimizarea sanselor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare credit kredyt inkaso după 3 ani Andrea Rusu Andrea Rusu Bună ziua, Am o nedumerire în legătură cu recuperarea de credite. În anul 2012 am încheiat un contract la Vodafone pe o perioadă de 2 ani de zile. ... (vezi toată discuția)
Până la ce moment al procesului poate fi invocată prescrierea ... Adevar2 Adevar2 Până la ce moment al procesului poate fi invocată prescrierea dreptului la acțiune? Buna seara!Am încheiat în 2015 un contract cu Telekom.Dupa 3 luni ... (vezi toată discuția)
Momentul invocarii prescriptiei ,în lipsa întâmpinării. bună ... Adevar2 Adevar2 Momentul invocarii prescriptiei ,în lipsa întâmpinării. Bună ziua!Cu deosebit respect,vă rog să mă sfătuiți în următoarea probleemă:sunt în ... (vezi toată discuția)