Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... radiere auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

radiere auto

Se poate radia si scade din evidenta fiscala un autoturism printr-o declaratie notariala ca nu il mai detin ? E valabil si daca apartine SRL? Cat costa o astfel de declaratie ? mentionez ca nu mai am decat o copie a cartii de id. a masinii (masina din 1998 - am citit ca cele mai vechi de 30 ani se pot radia usor)
claudia030175, utilizator
Initial solicitati oficial la SPR evidenta auto sa va comunice statutul bunului mobil
Daca autoritatea comunica ca vehiculul se afla in posesia proprietarului X,puteti incheia declaratie notariala pe proprie raspundere in care va asumati raspunderea ca nu mai detineti bunul mobil,urmare a instarinarii acestuia ,la data XXX numitului YYY
In baza celor 2 documente,solicitati radierea auto de pe rolul dv fiscal pe proprie raspundere
Autoritatea fiscala urmeaza sa dispuna radierea auto dupa achitarea integrala a debitelor aferente