avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Injurii aduse la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Injurii aduse la locul de munca

Buna seara,
Acum 1 sapt am trimis un mail catre un sef de departament al companiei la care lucrez, pt a-mi arata nemultumirea fata de faptul ca nu si-a lasat personalul din subordine in a ma ajuta in activitatile mele, preferand ca acei oameni sa stea toata ziua pe telefon sau de vb (neproductivi) in loc sa ajute colegial... Administratorul companiei a fost pus la Cc... In fine, ca urmare al acestui fapt, persoana respectiva a venit la mine si a inceput sa-mi adreseze injurii de genul: "esti un nimic, cine te crezi, salvatorul companiei, mai jigodie... tu nu muncesti, tu te faci ca muncesti.." Intrebarea este simpla, ce pot face pt ca aceasta persoana sa fie pedepsita pt modul in care mi-a vorbit? ITM , instanta civila?
Mentionez ca am avut o sedinta cu administratorul companiei dar si cu cel acuzat de injuriile aduse si a recunoscut o parte a acestora, mai putin ca m-a facut jigodie... dar tendinta este de a fi protejat fiind sef de departament si sa nu se afle la compania mama din strainatate...
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: catalinmos , utilizator 13:07, 4 Iulie 2020
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde pana unde vreti sa mergeți.daca doriti sa riscati un conflict în cadrul companiei,faceti un memoriu în scris către șefii ierarhici,departamentul de Hr ,solicitați să fie luate măsuri disciplinare etc.In paralel demarati un proces civil în care puteți solicita daune morale.Din punctul meu de vedere nu prea se merita efortul ,dureaza2-3 ani,sumele obținute vor fi mici si riscati să treziți antipatia colegilor,a conducerii și eventual pierderea locului de munca (pt un alt motiv bineinteles).Dvs analizați și procedati în consecință.Succes.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Multumesc pt raspuns. Am facut sesizare catre dep. HR si conform regulamentului intern ar trebui, in cazul in care va fi gasit vinovat (exista tendinta de a musamaliza astfel de situatii), sa fie pasibil de retrogradarea dei functie+diminuarea salariului, sau desfacerea contractului de munca, ceea ce-mi este greu de crezut... Am si posibilitatea de a face sesizare la dep de compliance din Germania, ceea ce ar escalada mult situatia. Imi este Greu sa trec peste astfel de insulte, stiind cat muncesc si cat imi dau interesul. Jignirile aduse mi-au adus atingere personalitatii mele si nu vreau sa cred ca statul la propriu este incurajat in locul pro activitatii.

Cu stima,
Catalin

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retrogradare ilegala din functie HoreaD HoreaD Pentru cunoscatori, model decizie de retrogradare din functie: " DECIZIA NR. xxxx/10.08.2007 Ing. XXXXXXX, director general al companiei XXXXXXX, ... (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinară pentru distrugerea unui monitor pe o laterală. ibar ibar Buna ziua! Am un caz de cercetare disciplinara si am nevoie de ajutorul dvs. Un angajat din cauza sistemului informatic in care isi desfasoara zilnic ... (vezi toată discuția)
Injuratul unei persoane -unde se clasifica ? popo_acas popo_acas Buna ziua , Nu stiu daca am pus intrebarea unde trebuie ; deci , cind injuram de mama o persoana de fapt ce reglementare incalcam ? in ce categorie ... (vezi toată discuția)