Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... retrogradare ilegala din functie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

retrogradare ilegala din functie

Pentru cunoscatori, model decizie de retrogradare din functie:

" DECIZIA NR. xxxx/10.08.2007

Ing. XXXXXXX, director general al companiei XXXXXXX, in baza art. 10 din actului constitutiv al societatii, decide:

Art. 1: Incepand cu data de 10.08.2007 se schimba functia d-lui XXXXXX din Sef Departament Logistica in receptioner/distribuitor, in cadrul Dep. Logistica.

Art. 2: Se comunica d-lui XXXXXX.

semnatura,stampila"

Mai mult decat atat, nu s-a efectuat cercetarea disciplinara, retrogradarea este pe termen nelimitat si toate astea se intampla intr-o multinationala in 2007, in Romania europeana...:))

Nu ai alta posibilitate decit sa faci reclamatie la ITM,sau cel mai bine sa-i dai in judecata. Va dura ceva dar in final ti se va face precis dreptate Nu stiu care este situatia ta,dar cunosc un caz asemanator ,in care s-au invocat ptr. scoterea din functie mo dificarea fisei postului cu 50%, ptr. ca nu s- a reusit (desi s-a incercat) scotere din functie pe motive disciplinare. Nu poti face
altceva .DA-I IN JUDECATA !!! LA ORA ACTUALA ANGAJATILOR LI SE FACE DREPTATE ! Mult curaj !
Am deschis deja proces, dar astept inca citatia care intarzie sa vina mai ales acum cu vacanta judecatoreasca. Ce vroiam sa zic este ca in Romania anului 2007 mai sunt directori care considera ca angajatii sunt niste obiecte de inventar si nu oameni, si isi permit sa incalce toate normele si prevedreile legale aflate in vigoare. Crede-ma ca nici macar nu mi s-a cerut o nota explicativa si m-am trezit cu decizia respectiva in plic langa fluturasul de salar. Avocata mea a ramas uimita de aceasta decizie si vrea sa ceara daune morale, mai ales ca acum legislatia permite dupa noua modificare a codului muncii.
Eu stiu sigur ca ai dreptate si cunosc foarte bine (din pacate ) acest mod de comportament Am riscat si am dat institutia in judecata iar la ora actuala am reusit ,mi s-a facut dreptate si astept despagubirile Cazul se aseamana putin cu al tau. Inarmeaza-te cu rabdare ,ptr. ca procesul va dura ceva Sa ai succes ! In mod normal citatia ti se trimite in max 2 sapt Nu stiu pe per. vacantelor cit dureaza Legal ( si normal ) litigiilor de munca ar trebui sa li acorde termene scurte ...dar nu se intimpla chiar asa

Multa BAFTA !!!!!
Merci mult. Bafta si tie :)
apropo..ce ai facut pe perioada procesului? pe mine m-a sfatuit avocata sa-mi iau concediu medical.....