Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... retrogradare ilegala din functie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

retrogradare ilegala din functie

Pentru cunoscatori, model decizie de retrogradare din functie:

" DECIZIA NR. xxxx/10.08.2007

Ing. XXXXXXX, director general al companiei XXXXXXX, in baza art. 10 din actului constitutiv al societatii, decide:

Art. 1: Incepand cu data de 10.08.2007 se schimba functia d-lui XXXXXX din Sef Departament Logistica in receptioner/distribuitor, in cadrul Dep. Logistica.

Art. 2: Se comunica d-lui XXXXXX.

semnatura,stampila"

Mai mult decat atat, nu s-a efectuat cercetarea disciplinara, retrogradarea este pe termen nelimitat si toate astea se intampla intr-o multinationala in 2007, in Romania europeana...:))

Am lucrat in continuare. Sincer nu a fost usor Nu am vrut sa le ofer satisfactia de a pleca Practic in situatia mea nici nu s-ar fi putut sa lipsesc atit de mult Procesul a durat 8 luni Deaceea iti spuneam sa te inarmezi cu rabdare Legal termenele trebuiesc sa fie de max 15 zile ,in realitate nu este asa Nici nu am auzit de cazuri solutionate rapid
Poate tu sa ai mai mult noroc Pate mai vorbim Acum nu mai pot

Iti urez multa rabdare,incredere......si ai sa reusesti !
Buna Horea D,

Ti-am trimis un mesaj privat in urma cu o saptamina. Daca reusesti sa-l citesti,te rog raspunde-mi.
Ti-am raspuns de doua ori.
am si eu o "speta"
Mamei mele i-a fost schimbata functia de la sef serviciu la sef birou ( in sine o retrogradare) dar avand aceleasi sarcini de serviciu ba chiar primind si altele pe acelasi salariu.
Mentionez ca ea nu a aflat nimic de aces fapt decat in momentul in care i-au cerut sa semneze ca a luat la cunostinta, a refuzat sa semneze si si-a inantat demisia fara preaviz in baza art. 71.8 (cred).
Exista sanse sa castige in instanta un proces pt daune morale , tinand cont ca ea nu mai vrea sa lucreze in acea firma? Daca da, are nevoie si de un avocat pe acest domeniu, asa ca astep si recomandari de avocati din bucuresti.
THX
Salut,

si-a dat demisia conform 79 alin.8, practic e demisie din motive imputabile angajatorului.

Teoretic se pot cere daune morale conform noii modificari a codului muncii, cred ca e legea 237/2007, pt ca schimbarea din functie de face doar cu acordul partilor sau ca sanctiune disciplinara, ori se pare ca in cazul mamei tale nu e vorba de nicunul dintre cazuri. Practic nu se acorda daune morale in litigiile de munca desi exista cadrul legal din iulie 2007, mie cel putin nu mi s-au acordat in procesul cu firma la care lucrez, obtinand doar repunerea in functie.

Cat despre avocati din bucuresti..habar nu am ca nu sunt de acolo :)