Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa de locuit incadrata ca anexa gospodareasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa de locuit incadrata ca anexa gospodareasca

Buna ziua,

Saptamana viitoare urmeaza sa cumpar o casa langa bucuresti, pe o strada unde sunt case, cateva magazii si un restaurant (curtea de langa mine). Singurul minus este ca destinatia este incadrata ca anexa gospodareasca. Este o casa pe structura metalica, cu fosa septica, gaze trase (centrala termica), tot confortul. Singura intrebare este daca incadrarea ca anexa gospodareasca ma va opri sa fac ceva dpdv legal. De exemplu sa ma conectez la canalizare in viitor sau sa asigur locuinta, etc. Va multumesc.
Nu va îngrădește cu nimic. E chiar mai ok doare plătiți probabil impozit mai mic, având în vedere destinația cu care e înscrisă.
Iar dacă doriți ii puteți schimba scriptic destinația în locuință.