Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident de circulatie , culpa comuna.
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident de circulatie , culpa comuna.

Buna Ziua,

In urma cu un an si ceva , mai exact pe data de 02.04.2008 am fost implicat intr-un accident de circulatie intr-o comuna din judetul TR. Ma deplasam cu autoturismul proprietate personala catre o firma care are sediul in acea localitate. Cand m-am apropiat de locul unde trebuia sa ajung , am redus viteza, am semnalizat , m-am asigurat in oglinda, din sens opus nu venea nici o masina si am virat la stanga pentru a intra in curtea acelei firme. In momentul in care am patruns pe sensul opus am fost lovit in lateral ( usa soferului si cea din spate ) de un autoturism care a venit in depasire cu viteza mare ( mult peste limita admisa avand in vedere ca s-au constatat apx. 40 m de frana pe asfalt ) care intrase in depasirea unei alte masini aflate in spatele meu la apx. 50 m . Tin sa precisez ca soferul a facut manevra de depasire trecand peste marcajul continu si peste marcajul trecere pietoni . In urma accidentului nu au fost decat pagube materiale. Dupa expertiza politiei , a fost declarata culpa comuna . Eu am fost sancitionat cu 200 lei amenda + avertisment in temeiul art . 108/ lit. b / 3 din OUG 195 / 02 iar celalalt sofer cu amenda de 300 lei + retinerea permisului de conducere in temeiul art. 101 / alin. 3 / lit a.
Tin sa precizez ca eu nu aveam RCA deoarece urma sa vand masina in acea zi :(
Ieri in data de 15/12/2009 am primit o convocare la conciliere din partea BCR asigurari in care sunt instiintat ca trebuie sa achit suma de 20500 RON ceea ce reprezinta contravaloarea reparatiilor autoturismului celuilalt sofer. Acest autoturism este proprietatea BCR Leasing SA fiind achizitionat de conducatorul auto implicat in accident prin leasing. In aceasta instiintare pe care am primit-o de la BCR Asigurari este mentionat faptul ca acel autoturism circula regulamentar .
Citez urmatoarele din aceasta convocare la conciliere :

" Conform documentelor depuse la dosarul de dauna nr. AVA/TRxxxx/2008 rezulta ca producerea evenimentului s-a datorat culpei Dlui . C.D.C ( adica eu ) care nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers la stanga si a intrat in coliziune cu autoutilitara Fiat Doblo condusa regulamentar ( asa cum reiese din adresa emisa de POL. Teleorman , nrXXXX din 15.04.2008 ) . BCR asigurari in calitate de asigurator al persoanei pagubite a achitat acesteia suma de 20500 RON prin OPXXXXX "

Ceea ce vreau sa va intreb este daca eu sunt obligat prin lege ( avand in vedere ca a fost declarata de catre politie culpa comuna ) sa platesc in totalitate contravaloarea reparatiilor acelui autoturism .

As dori sa stiu care sunt prevederile legale in urma unui accident culpa comuna , cum se solutioneaza acest caz ? Am fost informat de catre un amic cum ca persoanele implicate isi platesc reparatiile singure dar o alta persoana mi-a spus ca partile implicate fac schimb de RCA-uri , acestea acoperind numai jumatate din contravaloarea reparatiilor , restul fiind platit din buzunarul propriu .

O ultima intrebare ar fii daca in cazul in care trebuie sa platesc in totalitate contravaloarea reparatiilor , daca am vreo sansa sa actionez in instanta celalalt sofer pentru a cere daune materiale care sa-mi acopere costul reparatiilor autoturismului meu.

Va rog sa ma ajutati pentru ca sunt convocat la conciliere cu aceasta firma BCR Asigurari si vreau sa stiu in ce pozitie ma aflu inainte sa ajung acolo.

Va multumesc anticipat ,

Catalin C.
Avand p.v. intocmit de politie, in care se specifica culpa comuna,asiguratorii platesc numai 1/2 din dauna celuilalt.Dvs. puteti solicita 1/2 din dauna autovehiculului dvs. de la asiguratorul Fiat-ului.Atata timp cat p.v. de accident nu a foast anulat in instanta, pe baza acestuia, contestati cele afirmate in chemarea la conciliere.
Mai precis:
Art. 28. -Norme RCA
(1) In situatia in care persoana prejudiciata a contribuit din culpa la
producerea accidentului sau la marirea prejudiciului, cel chemat sa raspunda va
fi tinut raspunzator numai pentru partea din prejudiciu care ii este imputabila
- culpa comuna. In astfel de situatii intinderea raspunderii fiecarei persoane
va fi cea constatata prin orice mijloc de proba.
(2) In situatia in care nu se poate stabili intinderea raspunderii fiecarei
persoane, aceasta se va stabili in cote egale, in raport cu numarul partilor
implicate in accident, fiecare parte avand dreptul la despagubire in proportia
in care nu s-a facut raspunzatoare de producerea accidentului.
E posibil ca firma de asigurari sa nu cunoasca de existenta procesului verbal de contraventie al dvs. ( asta daca au fost emise doua acte sanctionatorii) si la vizarea dosarului, juristul sa fi trecut intreaga suma despagubita si nu o jumatate, asa cum e corect, in vederea recuperarii de la persoana vinovata, adica de la dvs, conform art.22 din L.136/1995.
E bine sa lamuriti acest aspect, insa pentru acea jumatate de despagubire care ar fi fost acoperita de o asigurare RCA ( ati spus ca nu o aveati) va trebui sa scoateti banii din buzunar.
Intr-adevar in cazul in care s-au incheiat 2 procese verbale de contraventie este posibil ca celalalt conducator implicat in accident sa fi prezentat la asiguratorul Casco doar procesul verbal de contraventie care va scoate pe dvs. vinovat, motiv pentru care s-a facut in totalitate regresul pe dvs.
In acest caz trebuie sa va prezentati la asiguratorul Casco cu o copie a procesului verbal de contraventie incheiat pe numele celuilalt conducator auto, iar daca nu aveti acest ceva sa solicitati Organelor de politie eliberarea unei copii.
Jumatate din suma achitata cu titlu de despagubire va cadea in sarcina dvs., insa puteti negocia incheierea unui angajament de plata in rate.