Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuzul eliberarii diplomelor de absolvire Clasa a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuzul eliberarii diplomelor de absolvire Clasa a XII-a si a diplomei de Bacalaureat.

Buna ziua!
Am fost astazi la unitatea de invatamant absolvita si mi s-a spus ca nu-mi vor da diploma de absolvire a liceului si a celei de bacalaureat pe motiv ca nu as fi returnat toate manualele scolare. (Manualul despre care este vorba fiind un manual de Literatura Universala pe care, la inceputul anului, 4 elevi din clasa, inclusiv eu, nu l-am primit. Le-am propus sa le platesc acea carte, insa m-au refuzat si nu am de unde sa le dau cartea pe care n-am primit-o.
Au voie sa faca asa ceva?

Imi cer scuze daca cumva am postat in forumul si categoria acestuia gresita.
Formulati o cerere scrisa in care solicitati eliberarea adeverintei, si depuneti-o la secretariatul institutiei, cu numar de inregistrare.
Cat despre manual, exista un document care sa ateste ca v-a fost dat acest manual?
Buna dimineata, Daniele! Te-ai trezit in lumea reala in care-ti doresc sa-ti petreci cat mai mult timp! A fost prezentat in presa un caz ca al tau anul trecut. Inspectorat scolar, minister, toti spuneau ca e un abuz. Cum s-a rezolvat? Cum a vrut dom' director! Chit ca in regulamentul colegiului respectiv se spunea ca in cazul pierderii/deteriorarii se poate achita contravaloarea ceaslovului. Amuza-te si nu prea! [ link extern ]
Ha, ha...

Stimate utilizator DlGoe,

Ați fost cumva dom' director al colegiului pomenit în articol (I. L. Caragiale) pe vremea întâmplării acolo povestite?

Dacă da, atunci jos pălăria ... de „marinel”. Înseamnă că știți exact cine pe cine a ... „să nu-l deoache” și cum anume s-a rezolvat.

Altfel, articolul pare a fi fost scris (doar) spre a ne povesti cum a contactat „mam'mare” conducerea școlii ... În caz că „s-ar (mai) întreba oricine, care nu știe câtă grijă are mam'mare și câtă prevedere...”

Mi-a scăpat ceva?

Bine că s-a găsit o rezolvare la vreme (într-un fel de te umfă râsul mai ceva decât într-o schiță de Caragiale).

Altminteri, dacă mai nimerea și un avocat în povestea aceasta, le smucea puțin centru de gravitație, citindu-le din regulamentul ... școlii, obținea vreo „7 lei și 50 de bani” și încă ceva ... „pe dasupra.

romascanu, moderator
M-ati pierdut, stimata doamna Romașcanu! Il pomenirati de doua ori pe Caragiale, dar felul in care v-ati exprimat ma duce cu gandul la Rodica Ojog-Brasoveanu.