Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de muncă

Bună ziua, firma la care lucrez a convocat adunarea salariaților pentru alegerea reprezentanților in vederea negocierii CCM.
Anunțul a fost făcut în scris pe 3iulie dar anunțat pe mail pentru toți salariații abia pe 6 iulie la ora 17. Termenul de depunere cerere este data de 8 iar adunarea pe data de 10.
Întrebarea mea este: legal este corect? Deoarece mi se pare foarte scurt timpul pentru că cineva să întreprindă ceva in sensul asta.
Mulțumesc
Legea nu prevede si procedura de alegere a reprezentantilor salariatilor.
Să înțeleg că pot face mis misuri pentru a nu se mai face CCM

Cornel Vasile a scris:

Legea nu prevede si procedura de alegere a reprezentantilor salariatilor.

Contractul colectiv de muncă se va negocia la nivel de unitate, de catre angajator si reprezentantii salariatilor.
Cornel Vasile, Consilier juridic